Zamknij

Jedna z największych atrakcji turystycznych na świecie ma złą nazwę? Machu Picchu może nosić inny tytuł

07.04.2022 15:25

Machu Picchu to najsłynniejsze i jednocześnie najlepiej zachowane miasto Inków. Miliony turystów z całego świata jeżdżą do Peru, aby je zobaczyć i podziwiać jego położenie. Okazuje się jednak, że przez ostatnie 100 lat popularna atrakcja turystyczna prawdopodobnie... była źle nazywana. Historycy ujawnili bowiem prawdziwą nazwę Machu Picchu.

Machu Picchu
fot. Shutterstock

Machu Picchu (w języku keczua stary szczyt) to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie. To zachowane miasto Inków znajduje się w Peru, w odległości 112 km od miasta Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w peruwiańskich Andach. Powstało w II połowie XV wieku i pełniło wtedy funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tamtejszych świątyń. Miasto opuszczono ok. 1537 roku. I wydawać by się mogło, że przez tyle czasu zostało całkiem dobrze poznane.

Posłuchaj podcastu

W ostatnich dniach jednak świat obiegła informacja, że Machu Picchu od ponad 100 lat jest... źle nazywane. Przypominamy, że współczesna nazwa miasta Inków jest połączeniem słów Machu (stary w języku keczua) i zapożyczonego z hiszpańskiego słowa Pico (szczyt). Historycy ujawnili jednak właśnie, że imię tego miejsca brzmi zupełnie inaczej.

Zobacz także: Peru ma nową atrakcję turystyczną. Ma przyciągnąć do kraju więcej podróżnych

Machu Picchu od 100 lat nosi złą nazwę. Historycy ujawnili, jaki tytuł ma największa atrakcja turystyczna na świecie

Machu Picchu od ponad 100 lat nazywane jest niewłaściwą nazwą. Historycy ujawnili właśnie jego prawdziwe imię, które brzmi zupełnie inaczej.

Według raportu opublikowanego w "Ñawpa Pacha: Journal of the Institute of Andean Studies" jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, Machu Picchu, od ponad 100 lat nosi niewłaściwą nazwę. Z analizy wynika, że Inkowie, którzy zbudowali to starożytne miasto, prawdopodobnie nazwali je Huayna Picchu. Huayna tłumaczy się jako "nowy lub młody", a Picchu oznacza "szczyt górski" w rdzennym języku keczua.

Autor raportu i profesor antropologii na Uniwersytecie Illinois w Chicago, Brian Bauer, napisał, że osada Inków została zbudowana około 1420 roku jako posiadłość dla królewskich Inków mieszkających w Cuzco, stolicy imperium Inków. W raporcie zaznaczono też, że kiedy Hiszpanie podbili później to terytorium, Huayna Picchu zostało opuszczone. Było ukryte przez stulecia głęboko w Andach, dopóki amerykański odkrywca Hiram Bingham nie odkrył go ponownie w 1911 roku. To właśnie on w swoich notatkach terenowych postanowił nazwać starożytne miasto Machu Picchu, na podstawie informacji dostarczonych mu przez jego przewodnika Melchora Arteagę, rolnika mieszkającego w okolicy.

Bauer podczas badań nad Machu Picchu znalazł dowody na to, że jego pierwotna brzmiała inaczej. Współautor raportu i historyk z Ministertwa Kultury Peru, Donato Amado Gonzales odkrył dokładnie to samo. Postanowili zatem połączyć siły i wspólnie odnaleźć prawdziwą nazwę tej miejscowości. Badacze zaczęli od przejrzenia notatek Binghama, w których stwierdził, że nie był pewien nazwy ruin, kiedy po raz pierwszy je odwiedził.

Bauer i Amado Gonzales przeglądali mapy i atlasy wydrukowane przed i po wizycie Binghama. Jednym z najbardziej oszałamiających dokumentów był raport z 1588 r., w którym rdzenni mieszkańcy regionu Vilcabamba rozważali powrót do Huayna Picchu.

Błąd w nazwie raczej nikogo nie dziwi, ponieważ wielu nieperuwiańskich archeologów nie wkładało zbyt wiele wysiłku w badanie nazw miejsc i nie rozumiało w pełni języka keczua. Pomimo odkrycia pierwotnej nazwy obszaru prawdopodobnie pozostanie on i tak przy nazwie Machu Picchu.

Nie sugerowalibyśmy zmiany nazwy, ponieważ Machu Picchu jest znane na całym świecie - powiedział Bauer.

Machu Picchu znajduje się także w tysiącach publikacji, książek, artykułów, reklam i dokumentów prawnych. Sami Peruwiańczycy, a także ich rząd przyjęli nową nazwę, więc chociaż jest to istotna informacja, współczesna nazwa nie zostanie zmieniona.

Źródło: CNN Travel