Zamknij

Malta - co zobaczyć i zjeść na tej wyspie? Poznaj atrakcje popularnego miejsca na wakacje 2022

24.07.2022 17:50
Malta
fot. Shutterstock

Malta to jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje. Znajduje się na południu Europy, oferuje niesamowite widoki, a także smaczną kuchnię. Można tu obejrzeć tysiące zabytków, dziesiątki zachodów słońca na klifach, a także ponurkować u jej wybrzeży. Dlaczego warto wybrać się na Maltę, jakie atrakcje zwiedzić i o czym pamiętać przed wyjazdem? Koniecznie sprawdźcie.

Malta to wyspiarskie państwo położone na południu Europy, na Morzu Śródziemnym, 81 km na południe od Włoch. Obejmuje szereg wysp, ale to właśnie Malta jest największą. Tutaj też mieszka najwięcej osób - w zespole miejskim, który tworzy stolica Malty, Valletta. I tu też przyjeżdża najwięcej turystów. Podróżni wybierają się tu chętnie na wakacje przez piaszczyste plaże, spektakularne klify, ciepłą wodę, wiele dni słonecznych w roku, a także pyszną kuchnię. Co takiego zobaczyć na Malcie, co tu zjeść i jakie atrakcje odwiedzić?

Malta na wakacje 2022

Jednym z ulubionych europejskich kierunków turystów na urlop jest Malta. Wakacje 2022 warto spędzić tutaj ze względu na bliskość wielu plaż z turkusową wodą, dziesiątek spektakularnych klifów, tysięcy zabytków, które zlokalizowane są w niezwykłej stolicy o nazwie Valletta, a także przez wzgląd na tutejszą pyszną kuchnię. Wakacje na Malcie to świetny pomysł, gdyż każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie do zrobienia. Ma ona niezwykle bogatą historię, u jej wybrzeży znajdziemy nie tylko rafy koralowe, ale też wraki statków, które przyciągają nurków, a można tu także posurfować.

Co warto zobaczyć na Malcie

Na Malcie warto zobaczyć przede wszystkim stolicę Vallettę. Idąc przez centrum miasta, można obejrzeć wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje kraju. Jest tu aż 300 tego typu obiektów, a samo miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Do tego warto zajrzeć do Miasta Ciszy, do Domu Rzymskiego, przyjrzeć się bliżej Rotundzie, Katakumbom św. Pawła i św. Agaty. Jeżeli interesują was fotogeniczne miejsca, zwróćcie uwagę na wioskę rybacką Marsaxlokk lub też na wioskę Poppeye’a. Tutejsze pałace, fortyfikacje i budowle na pewno was oczarują.

W tym rejonie znajduje się aż 90 kąpielisk, wśród których z pewnością wyróżnia się Mellieha Bay (zwana też Ghadira Bay). Nie zapomnijcie też o systemie podziemnych korytarzy tuż nad taflą morza, czyli o Błękitnej Grocie. Warto też wybrać się na Klify Dingli, z których rozpościerają się niesamowite widoki.

Nie wolno też zapominać o innych wyspach należących do tego państwa, czyli o Gozo i Comino. Tu warto ponurkować, popływać, a także powygrzewać się na plaży w gorącym słońcu.

Co warto zjeść na Malcie

Co warto zjeść na Malcie? Malta nazywana jest krainą miodu ze względu na dużą produkcję miodu wytwarzanego z opuncji figowej, agawy, tymianku oraz owoców cytrusowych. Popularnym daniem kuchni maltańskiej jest gotowany królik w winnym sosie. Na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajduje się Ftira. Jest to maltański chleb na zakwasie wypiekany w formie pierścienia. Warto spróbować lokalnego ratatouille, które zawiera oczywiście sporo charakterystycznych dla tego regionu składników - pomidory, paprykę, kapary czy oliwki. Produkuje się tu też wyjątkowy napój o nazwie Kinnie. Tworzy się go z gorzkich pomarańczy Kinnoto. Został wprowadzony w 1952 r. jako maltańska odpowiedź na coca-colę. Do tego je się tutaj dużo takich rzeczy jak we Włoszech - pizzy, makaronów - i pije się sporo pysznego wina.

Zobacz także: Malta jesienią. 5 miejsc, które warto zobaczyć w czasie weekendu

Pogoda na Malcie - co ze sobą zabrać na Maltę

Malta to jeden z najcieplejszych regionów w Europie. Przez 300 dni w roku świeci tu słońce, zimy są łagodne i krótkie, a do tego latem jest bardzo ciepło - temperatura oscyluje zwykle wokół 30 stopni Celsjusza. Dlatego też na Maltę warto ze sobą zabrać kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czapkę na głowę, a także wygodne buty, jeśli zamierzamy dużo chodzić i zwiedzać. Przyda nam się też euro, gdyż to waluta obowiązująca w tym kraju. Jeżeli z kolei zamierzacie jeździć po wyspie samochodem, pamiętajcie, że obowiązuje tutaj ruch lewostronny.