Zamknij

Na dnie Oceanu Arktycznego powstały dziury wielkości 6-piętrowych bloków. Wszystko przez topnienie lodu

16.03.2022 14:48

W ostatnich dniach naukowcy zajmujący się badaniem mórz i oceanów dokonali zaskakującego odkrycia. Na dnie Oceanu Arktycznego zarejestrowali głębokie zapadliska. Niektóre z nich są większe niż 6-piętrowe budynki. Ich istnienie świadczy o tym, że lód topi się również pod powierzchnią oceanów.

Morze Beauforta
fot. Shutterstock

Mapowanie kanadyjskiego Morza Beauforta za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego i sonaru zamontowanego na statku ujawniło szokujące zmiany, które według naukowców zachodzą w wyniku topnienia wiecznej zmarzliny znajdującej się pod dnem morskim.

Zmiany, które zaobserwowali naukowcy, zaszły w latach 2010-2019. To właśnie wtedy przeprowadzono cztery mapowania obejmujące obszar ok. 26 km2. Pokazały one niezwykle nierówny teren dna morskiego wzdłuż krawędzi szelfu kontynentalnego w Arktyce. W miejscach, w których rozmrażała się wieczna zmarzlina, rozwinęły się niepokojące zapadliska. Niektóre z nich mają ogromne rozmiary.

Zobacz także: Na świecie "pojawił się" piąty ocean. Eksperci aktualizują mapy

Na dnie Oceanu Arktycznego powstały dziury wielkości 6-piętrowych bloków. Wszystko przez topnienie lodu

Naukowcy zajmujący się mapowaniem części Oceanu Arktycznego, a dokładnie Morza Beauforta, dokonali szokującego odkrycia. Podczas badań okazało się, że na jego dnie znajdują się olbrzymie zapadliska. Naliczono ich ponad 40, a niektóre mają wielkość 6-piętrowych budynków. Są one dowodem na to, że wieczna zmarzlina znajdująca się pod dnem oceanów także topnieje. A proces ten prowadzi do niszczenia i zapadania się dna.

Po raz pierwszy zbadano w ten sposób obszar wiecznej zmarzliny zanurzonej pod wodą i nie wiadomo, jak rozległe są podobne zmiany w innych częściach Arktyki. Jej topnienie na lądzie doprowadziło do radykalnych zmian w arktycznym krajobrazie - w tym do zapadania się gruntu, powstawania i znikania jezior, pojawiania się kopców zwanych pingo oraz kraterów utworzonych przez wyrzuty metanu zawartego w wiecznej zmarzlinie. Te ekstremalne cechy wpłynęły na infrastrukturę taką jak drogi i rurociągi.

Wiemy, że w arktycznym krajobrazie zachodzą duże zmiany, ale po raz pierwszy udało nam się wdrożyć technologię, która pokazuje, że zmiany zachodzą również pod wodą - powiedział Charlie Paull, geolog morski i starszy naukowiec w Monterey Bay Aquarium.

Tak duże zmiany mogą mieć negatywne konsekwencje dla każdej infrastruktury, która może być umieszczona na dnie morskim. Obecnie w tym odległym regionie Arktyki znajduje się jej niewiele. Jednak może się to zmienić, ponieważ ciągłe ocieplenie sprawia, że region ten staje się bardziej dostępny.

Około jedna czwarta lądu na półkuli północnej jest pokryta wieczną zmarzliną, a jej duże obszary znajdują się również pod powierzchnią morza. Dzieje się tak, ponieważ pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 12 tys. lat temu, duże połacie wiecznej zmarzliny zostały zatopione, gdy lodowce stopiły się i podniósł się poziom mórz.

Na obszarze badań o powierzchni 26 km2 zmapowanym w 2010 r., a następnie w 2019 r., naukowcy znaleźli 41 zapadlisk. Podczas pierwszego badania ich tu nie było. Otwory są okrągłe lub owalne i mają średnią głębokość 6,7 metra. Największe zagłębienie ma głębokość 29 metrów, długość 225 metrów i szerokość 95 metrów - jest zatem wielkości bloku mieszkalnego złożonego z sześciu pięter.

Badanie dowiodło, że zmiany, których efektem są zapadliska, zachodzą zaskakująco szybko.

Degradacja wiecznej zmarzliny to powolny proces. Zwykle mówimy o centymetrach rocznie. W tym przypadku to nie tylko degradacja, to także zmiana jakościowa. Powiedziałbym, że zupełnie się tego nie spodziewaliśmy - powiedział Evgeny Chuvilin, naukowiec ze Skoltech w Rosji, który badał wieczną zmarzlinę na Syberii.

Jest to pierwsze badanie tego typu i pierwsza taka obserwacja. Naukowcy, którzy je przeprowadzali, twierdzą, że nie ma ono związku z obecnym globalnym ociepleniem. Powstałe zapadliska spowodowane są prawdopodobnie starszymi i znacznie wolniejszymi zmianami klimatycznymi związanymi z ostatnią epoką lodowcową.

Źródło: CNN

loader