Zamknij

Wybrano najczystsze kąpieliska w Europie. W tych krajach warto planować urlop [RANKING]

08.06.2022 10:57

Europejska Agencja Środowiska opublikowała najnowszy raport dotyczący najlepszych kąpielisk w Europie. Dokąd warto jechać w tym roku w poszukiwaniu czystej wody oraz bezpieczeństwa na plaży? To zestawienie może pomóc w wyborze wakacyjnego kierunku. 

Plaża w Chorwacji
fot. Dusko Jaramaz/PIXSELL/Press Association/East News

W badaniu przeprowadzonym w 2021 roku przez Europejską Agencję Środowiska pod lupę wzięto 21 859 kąpielisk w 30 państwach (27 krajach UE oraz Szwajcarii, Albanii i Wielkiej Brytanii). Okazało się, że aż 85 procent kąpielisk spełnia najwyższe normy jakości. Widać pozytywne zmiany, bo rok wcześniej wartość ta wynosiła około 78 procent. 

Które kraje mogą pochwalić się najlepszymi miejscami do kąpieli i jak w zestawieniu wypadła Polska? Opublikowane wyniki stanowią dobrą wskazówkę na temat tego, gdzie latem tego roku możemy spodziewać się najlepszej jakości wody.

Gdzie są najlepsze kąpieliska w Europie? Polska na szarym końcu

Pierwsze miejsce w zestawieniu najczystszych europejskich kąpielisk zajęła Austria. Kraj, który nie ma dostępu do morza, okazał się być numerem jeden w tej kategorii. Na podium znalazły się również Malta i Grecja.

Kolejne pozycje zajęły Chorwacja, Cypr, Dania, Niemcy, Bułgaria, Litwa, Portugalia, Finlandia, Włochy i Hiszpania. Jakość wody w kąpieliskach we wszystkich tych krajach jest lepsza od europejskiej średniej. 

Które kąpieliska wypadły w tym zestawieniu najgorzej? W ostatniej dziesiątce (licząc od 20. pozycji) pojawiły się Irlandia, Francja, Szwecja, Holandia, Łotwa, Albania, Estonia, Węgry i Słowacja. Na szarym końcu rankingu, czyli 30. miejscu, znalazła Polska.

Czy to oznacza, że w naszym kraju czystych kąpielisk jest tak niewiele? To byłaby bardzo niesprawiedliwa opinia dla naszego kraju. Eksperci z EAŚ dysponują zbyt małymi danymi na temat polskich zbiorników. Mnóstwo niezbadanych obszarów w Polsce sprawia, że nie dało się wystawić miarodajnej oceny ponad jednej trzeciej kąpielisk na terenie naszego kraju. 

Najczystsze kąpieliska w Europie 2022 [TOP 10]

  1. Austria
  2. Malta
  3. Grecja
  4. Chorwacja
  5. Cypr
  6. Dania
  7. Niemcy
  8. Bułgaria
  9. Litwa
  10. Portugalia

Źródło: eea.europa.eu, Rp.pl

loader