Zamknij

Najdłuższy most wiszący na świecie został otwarty. Łączy Europę z Azją

01.04.2022 09:39
Najdłuższy most wiszący na świecie został otwarty. Łączy Europę z Azją
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

W drugiej połowie marca 2022 r. w Turcji otwarto najdłuższy most wiszący na świecie. Nowy rekordzista wybudowany został nad Cieśniną Dardanelską i łączy Europę z Azją. Canakkale 1915, bo tak nazywa się ta konstrukcja, ma 4608 m długości i 318 m wysokości.

Most komunikuje miasta Gallipoli w Europie i Lapseki w Azji, położone po obu stronach Cieśniny Dardanele, która łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara. Władze Turcji jeszcze w ubiegłym roku informowały, że Canakkale 1915 ma stanowić alternatywę dla przeciążonych przepraw drogowych nad Cieśniną Bosfor. Dzięki wybudowaniu tej potężnej konstrukcji transport w regionie ma być nie tylko szybszy, ale i znacznie bardziej opłacalny.

Najdłuższy most wiszący na świecie. Łączy Europę z Azją

Canakkale 1915 ma 4608 m długości i 318 m wysokości. Z kolei rozpiętość jego środkowego przęsła wynosi 2023 m. Tym samym stał się najdłuższym mostem wiszącym na świecie, pokonując japońskiego rekordzistę o nazwie "Akashi Kaikyo", który jest o ponad 200 m krótszy.

Turcja wyprzedziła Japonię, która do tej pory miała najdłuższy most na świecie pod względem rozpiętości środkowej i zajmowała pierwsze miejsce w rankingu - powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan podczas ceremonii otwarcia 18 marca.

Architektura mostu jest pełna symboliki. Jego środkowa rozpiętość (2023 m) nawiązuje do 2023 roku, kiedy to obchodzone będzie stulecie założenia Republiki Tureckiej po upadku Imperium Osmańskiego. Z kolei wysokość (318 m) symbolizuje datę 18 marca - Turcja upamiętnia w ten sposób żołnierzy poległych podczas bitew morskich i lądowych o Gallipoli.

Zobacz także: To najdłuższe połączenie pasażerskie świata. Ma ponad 1200 km więcej niż dotychczasowy lider

Warto też zaznaczyć, że nazwa mostu nie jest przypadkowa. Canakkale 1915 ma upamiętniać bitwę o Canakkale, do której doszło 18 marca 1915 roku i zwycięstwo Imperium Osmańskiego nad państwami ententy.

Most ma po trzy jezdnie w każdą stronę i ma umożliwić podróżnym przekroczenie Dardaneli w zaledwie 4 minuty. Dla porównania wcześniej można było tego dokonać jedynie za pomocą promu w czasie nie krótszym niż 30 minut. Co więcej, zdarzało się, że trzeba było oczekiwać na statek, przez co podróż wydłużała się nawet do kilku godzin.

Jak podaje portal dailymail.co.uk, budowa mostu pochłonęła 2,5 miliarda euro. Władze Turcji jednak przewidują, że dzięki Canakkale 1915 kraj zaoszczędzi ok. 415 milionów euro rocznie - za sprawą mniejszego zużycia paliwa oraz redukcji emisji dwutlenku węgla. Opłata za przejazd najdłuższym mostem wiszącym na świecie wynosi 200 lir tureckich, czyli około 57 zł.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP/dailymail.co.uk