Zamknij

W tych miastach można spędzić najszczęśliwszy urlop. Na liście jedno miejsce z Polski [RANKING]

27.06.2022 14:25

Wybrano najlepsze miasta do podróżowania w 2022 roku. Odwiedzając te miejsca, można liczyć na przyjaznych gospodarzy, świetną ofertę rozrywkową i doskonałą pogodę. Jak wynika z rankingu iVisa – Happiest City Index – mianem najszczęśliwszej turystycznej destynacji może poszczycić się Lizbona. W zestawieniu pojawiło się również jedno miasto z Polski.

Lizbona, turyści
fot. Shutterstock

W indeksie "Happiest City Index – Best Places to Travel in 2022", czyli najlepszych miejsc na podróż w 2022 roku uwzględniono 40 miast. Każde z nich oceniono pod kątem kilku kryteriów m.in.: liczby słonecznych dni w roku, kosztów pobytu, godzin pracy, zadowolenia mieszkańców oraz tego, jak bardzo są przyjaźni. W ten sposób wyłoniono miejsca, gdzie można spędzić najszczęśliwszy urlop. Wyniki zestawienia mogą niektórych zaskoczyć. 

Najszczęśliwsze turystyczne destynacje  

Jak pokazują wyniki rankingu iVisa, mianem najszczęśliwszej turystycznej destynacji może poszczycić się Lizbona. Słynąca z ciepłej, słonecznej pogody, kolorowych, osobliwych budynków, wspaniałego życia nocnego, muzyki fado i przyjaznych mieszkańców stolica Portugalii jest jednym z najbardziej malowniczych miast na świecie. Nic dziwnego, że znalazła się na szczycie tego zestawienia. 

Na podium uplasowały się również Barcelona i Ateny. Stolica Hiszpanii, która zajęła drugie miejsce rankingu, znana jest nie tylko jako siedziba klubu FC Barcelona, ale także jako miejsce pełne niezwykłych zabytków i barwnej architektury. Nie można zapominać też o piaszczystej plaży i tętniącej życiem atmosferze, która przyciąga turystów z całej Europy.

Ateny kojarzą się z kolei z wielkim muzeum na świeżym powietrzu. Największe miasto Grecji jest miejscem pełnym zabytków kultury antycznej (na czele z Akropolem). Większość atrakcji położonych jest blisko siebie, dzięki czemu największe „perełki” miasta bez problemu można zwiedzać na piechotę.

Pierwszą piątkę zestawienia zamykają Rzym i Sydney. Miłośników podróży uszczęśliwić mogą również spacery po Madrycie, Toronto czy San Jose. Na uwagę zasługują także Stambuł i Bangkok.

W rankingu znalazła się również stolica Polski. Warszawa uplasowała się na 39. miejscu, wyprzedzając Nowy Jork, który zwykle wymieniany jest jako jedna z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych turystycznych destynacji.

10 najlepszych miast do podróżowania w 2022 roku

  1. Lizbona, Portugalia,
  2. Barcelona, Hiszpania,
  3. Ateny, Grecja,
  4. Rzym, Włochy,
  5. Sydney, Australia,
  6. Madryt, Hiszpania,
  7. Toronto, Kanada,
  8. San Jose, Kostaryka,
  9. Stambuł, Turcja.
  10. Bangkok, Tajlandia

Źródło: PAP, ivisa.com

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile