Oceń
Trudno w to uwierzyć, ale Prypeć, Pyramiden czy Warosia jeszcze do niedawna tętniły życiem. Dzisiaj jednak są całkowicie opuszczone, a ich puste budynki powoli odzyskuje natura. Takich rejonów - z których mieszkańcy wynieśli się np. przez wojny czy katastrofy - jest dużo więcej. Malownicze, ciche i nieco niepokojące przyciągają turystów z całego świata. Poznajcie 11 najsłynniejszych opuszczonych miasteczek na świecie.
Kiedy myślicie o miastach widmach, z pewnością najpierw przychodzi wam do głowy znajdująca się nieopodal Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Prypeć. To najpopularniejsze opuszczone miasteczko na świecie. Jego tragiczna historia magnetyzuje tysiące ludzi, którzy chętnie korzystają z coraz częściej organizowanych tutaj wypraw turystycznych.
Jednak na świecie jest znacznie więcej miast, które niegdyś tętniły życiem, a dzisiaj są powoli opanowywane przez naturę. Niektóre opustoszały przez to, że pozamykano tu zakłady pracy, z innych mieszkańcy uciekali, gdyż szalała tu wojna. Jesteście ciekawi, gdzie znajdują się takie miejscowości? Oto 11 najsłynniejszych opuszczonych miast na świecie. O części z nich mogliście do tej pory nie słyszeć.
Najsłynniejsze opuszczone miasta na świecie. Tych 11 miejsc jednocześnie przeraża i fascynuje turystów
Opuszczone miasta cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, którzy chcą podczas podróży poczuć dreszczyk emocji. Właśnie wtedy wybierają się w nieco niepokojące regiony o bogatej i hipnotyzującej historii. Sami chcielibyście się wybrać na taką wycieczkę? Koniecznie zapoznajcie się z naszym zestawieniem najsłynniejszych opuszczonych miast. Znajdziecie tu nie tylko Prypeć, ale też opustoszałą wyspę w Japonii, miasto widmo w Argentynie czy w Turcji.
Do części z tych miejsc można się normalnie dostać, inne jednak stanowią wyzwanie, które jeszcze bardziej kusi osoby o mocnych nerwach. Odwiedzilibyście któreś z tych miast?
Craco, Włochy
Craco leży we Włoszech, w regionie Basilicata i jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych opuszczonych miejsc na świecie. Miasto zostało opuszczone w połowie XX wieku, gdy w okolicy zaczęły pojawiać się trzęsienia ziemi. Powodowały one osunięcia gruntu niebezpieczne dla mieszkańców. Ostatni ludzie opuścili Craco w 1991 roku. Od tamtej pory miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, ale przyjeżdżają tu również ekipy filmowe chcące nakręcić swoje dzieła. Możecie kojarzyć tę scenerię m.in. z "Quantum of Solace" - jednego z filmów o Jamesie Bondzie.
Pyramiden, Norwegia
Położona wysoko za kołem podbiegunowym na archipelagu Svalbard Pyramiden była niegdyś odnoszącą sukcesy osadą górniczą. Została sprzedana Sowietom przez Szwecję w 1927 roku i temu zawdzięczamy fakt, że jest usiana klasyczną architekturą z okresu komunistycznego - od bloków mieszkalnych po lądowisko dla helikopterów. Od 1911 do 1998 rok wydobywano tu węgiel. Po tym czasie ewakuowano stąd ludność i miasto stało się miastem duchów. Jednak turyści wciąż mogą je odwiedzić, a nawet zatrzymać się tu w dedykowanym dla nich hotelu. Ci, którzy przyjeżdżają do Pyramiden, najpierw muszą dotrzeć do odległego miasta Longyearbyen, a następnie pokonać łodzią lub skuterem śnieżnym ostatni odcinek drogi.
Epecuen, Argentyna
Epecuen była miejscowością turystyczną w prowincji Buenos Aires w Argentynie. Mieszkańcy stolicy kraju mogli się tu wybrać pociągiem, aby odpocząć od pracy i trudów życia codziennego. Znajdująca się w pobliżu słona woda o podobno regenerujących właściwościach przyciągała ludzi. Aż do katastrofy w 1985 roku. Ulewy doprowadziły do tego, że wody Laguny Epecuen przelały się przez tamę i zalały miasto. Pod wodą pozostawało aż do 2009 roku. Wówczas teren osuszono i dzisiaj odwiedzają go turyści.
Ruby, Arizona, USA
Opuszczone w 1941 roku - rok po zamknięciu niegdyś produktywnej kopalni - Ruby pozostaje jednym z najlepiej zachowanych opuszczonych miast w USA. Położone jest blisko granicy z Meksykiem, a rozkwitało w latach 30. XX wieku. Wówczas 1200 mieszkańców zajmowało się tu głównie wydobywaniem złota, srebra, ołowiu i cynku.
Obecnie Ruby jest własnością prywatną, ale odwiedzający mogą zapłacić ok. 15 dolarów za spędzenie dnia na zwiedzaniu opuszczonych budynków i pustynnych szlaków. Dobrze zachowane więzienie, szkoła i kopalnie sprawiają, że jest to miejsce godne zobaczenia.
Kayaköy, Turcja
Kayaköy zostało zbudowane w południowo-zachodniej części Turcji na miejscu starożytnego miasta Karmylissos w XVIII wieku. Nastąpiło to po zniszczeniu Fethiye przez trzęsienie ziemi w 1856 i pożarze w 1885 roku.
Niestety po wojnie grecko-tureckiej miejscowość została w większości opuszczona po wymianie ludności między Grecją a Turcją. Mieszkańcy zgłosili deklarację, aby wpisać Kayaköy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Hashima, Japonia
Hashima, która znana jest również jako Battleship Island, leży w Japonii, u wybrzeży Nagasaki. W latach 1887-1974 działała jako podmorski zakład wydobycia węgla. Niestety zapotrzebowanie na ten surowiec w pewnym momencie osłabło, obiekt zamknięto, a rejon ten opustoszał i rozgościła się tu natura.
Miejsce, którego centralnym punktem jest opuszczona kopalnia, ma też swoją bardzo ciemną historię. Choć dzisiaj odwiedzają je turyści i nakręcono tu niektóre sceny do "Skyfall" z serii filmów o Jamesie Bondzie, kiedyś było używane jako obóz pracy przymusowej podczas II wojny światowej. Mogło tu zginąć ponad 1000 koreańskich i chińskich cywilów oraz jeńców wojennych.
Oradour-Sur-Glane, Francja
Ruiny tej dawnej wioski rybackiej do dzisiaj przypominają o tym, jak wstrząsającym wydarzeniem była II wojna światowa. Miejsce to od czerwca 1944 roku pozostaje niemal w niezmienionym stanie. Do tego czasu jednak znaczna część tutejszej populacji została zmasakrowana przez Waffen-SS - zbrojne oddziały niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel, niezależne od regularnej armii i policji.
Podczas zbrodni mężczyzn rozstrzeliwano i zabijano w stodołach, a kobiety i dzieci, kryjące się w kościele, wysadzono w powietrze. Francuski generał Charles De Gaulle zdecydował, że Oradour-Sur-Glane należy pozostawić jako świadectwo okrucieństwa nazistów. W pobliżu wybudowano nową wieś z muzeum pamięci otwartym od 1999 roku.
Prypeć, Ukraina
Prypeć to najsłynniejsze miasto widmo na świecie. Ukraińska miejscowość była miejscem życia pracowników znajdującej się obok Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prawa miejskie uzyskała w 1979 roku, ale niestety już w 1986 roku została całkowicie wyludniona. To właśnie wtedy doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni, a ponad 55 tys. stąd ewakuowano.
Miejsce to wygląda dokładnie tak jak w dniu ewakuacji, przy czym do dzisiaj po części pochłonęła je natura. Od pewnego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów.
Warosia, Famagusta, Cypr
Warosia była kiedyś popularną dzielnicą turystyczną w cypryjskim mieście Famagusta. W 1974 roku jednak została opuszczona po inwazji Turcji na Cypr. Od tego czasu opustoszała i nikt tu nie mieszka. Bloki popadły w ruinę, a ulice zostały pozagradzane. Wstęp ludności cywilnej był tu zakazany do 2020 roku, ale ostatnio pojawiły się plany ponownego otwarcia tego rejonu dla turystów.
Kolmanskop, Namibia
Kolmanskop to wymarłe miasto w południowej Namibii, kilka kilometrów w głąb lądu od portu Lüderitz. Niegdyś było osiedlem górniczym, które rozwinęło się po odkryciu tu w 1908 roku diamentów. Opustoszało w 1956 roku. Dzisiaj jest popularnym celem wycieczek, gdyż oferuje unikatową scenerię z domami w połowie zanurzonymi w piasku. Pustynia powoli je pochłania.
Houtouwan, Chiny
Houtouwan to opuszczona wioska rybacka w północnej części wyspy Shengshan w Chinach. Była niegdyś domem dla ponad 2000 mieszkańców, ale została opuszczona na początku lat 90. przez to, że ludzie mieli trudności z dostępem do żywności z powodu oddalenia tego obszaru i skarżyli się na problemy z edukacją. Teraz budynki, które wznoszą się na wzgórzach miejscowości, są pokryte roślinnością, co przyciąga zainteresowanie turystów.
Oceń artykuł