Zamknij

To najtańsze miejsca na city break w Europie. W zestawieniu pojawiło się polskie miasto

06.09.2022 14:47

Opublikowano najnowszy ranking obejmujący najtańsze miasta na jesienny city break w Europie. W tworzeniu listy najlepszych kierunków na krótki weekendowy wypad pod uwagę wzięto między innymi ceny zakwaterowania, wyżywienia i transportu publicznego. Wyniki tego zestawienia mogą zaskoczyć.

Ateny na city break
fot. Shutterstock

Coroczny ranking najtańszych miast na city break przygotowała brytyjska firma Post Office Travel Money. Pod lupę wzięto 20 europejskich miast, które są najchętniej wybierane na 2- lub 3-dniowe urlopy przez turystów z Wielkiej Brytanii. Podczas analizy kosztów pobytu w poszczególnych miejscach porównano m.in. ceny kolacji dla dwóch osób, dwudniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu, a także 48-godzinnego biletu na transport publiczny czy największe atrakcje kulturalne. W ten sposób wyłoniono najtańsze i najdroższe kierunki na city break. Dokąd zatem warto zaplanować urlop, jeśli nie chcemy nadszarpnąć mocno podróżniczego budżetu?  

Najtańsza miasta na jesienny city break

Okazuje się, że najtańszym kierunkiem na jesienny city break w Europie są Ateny. Obecnie, według brytyjskich wyliczeń, weekend w stolicy Grecji kosztuje 207 funtów (ok. 1136 zł) Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Lizbona. Za wypad do tego portugalskiego miasta zapłacimy średnio 218 funtów (1194 zł). Podium zamyka Kraków, w którym weekend ma kosztować  218,55 funta (ok. 1200 zł).

W pierwszej piątce znajdują się też Ryga i Budapeszt. Dalej na liście pojawiły się także Praga, Madryt, Berlin, Dubrownik i Rzym.

Autorzy zestawienia z Post Office Travel Money odnotowują, że po raz pierwszy w 15-letniej historii ich zestawienia "Miasto w Europie Zachodniej ma niższe ceny niż miasta w Europie Wschodniej". 

City break w Europie. Gdzie jest najdrożej? 

Najdroższym miastem w rankingu okazał się Amsterdam. Na weekend w stolicy Holandii trzeba wydać średnio 593 funty (3250 zł), czyli prawie trzy razy tyle, ile w Atenach. Droga jest również Wenecja - weekend we włoskim mieście kosztuje 457 funtów (2500 zł). Skąd taka różnica w porównaniu do innych europejskich miast? Okazuje się, że zarówno Amsterdam, jak i Wenecja w tym sezonie miały problem z niewystarczającą liczbą miejsc noclegowych, co spowodowało drastyczny wzrost cen zakwaterowania.

Eksperci zwrócili uwagę, że ogólnie cena weekendowych wyjazdów we wszystkich miejscach wzrosła. Najbardziej drastyczne podwyżki miały miejsce we wspomnianym wcześniej sektorze noclegów. Średnio ceny są wyższe aż o 20 proc. w porównaniu do 2021 roku. W przypadku Amsterdamu koszty zakwaterowania wzrosły nawet o 104 proc., Barcelony – o 67 proc., a Paryża – o 62 proc. Tylko Ateny i Kraków odnotowały spadek całkowitego kosztu za city break – kolejno o 15 i 1 proc.

Szczegółowe wyniki wykazały, że najwyższe ceny noclegów są w Amsterdamie, najdroższe posiłki w Sztokholmie, a najbardziej kosztowna oferta kulturalna w Dubrowniku.

Źródło: Post Office, TVN24

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock