Zamknij

Oto najchętniej odwiedzany kraj przez turystów z Europy. Lider rankingu może zaskoczyć

23.05.2022 12:54

Pierwsze miejsce w kategorii najchętniej odwiedzanych krajów przez europejskich turystów zajęła... Wielka Brytania. Według Bloomberga wzrost zainteresowania Wyspami był "częściowo spowodowany" marcową decyzją rządu o zniesieniu wszystkich restrykcji w podróżowaniu.

Oto najchętniej odwiedzany kraj przez turystów z Europy. Lider rankingu może zaskoczyć
fot. SHUTTERSTOCK

Bloomberg przekazał wnioski z raportu Instytutu Ekonomicznego Mastercard (Mastercard Economics Institute) na temat tegorocznych trendów w podróżach, z którego wynika, że w marcu br. Wielka Brytania wyprzedziła Hiszpanię i obecnie jest najchętniej odwiedzanym krajem przez turystów z Europy.

Zobacz także: To było najcieplejsze lato w Europie w historii pomiarów. Zaskakujące wyniki raportu

Wielka Brytania najchętniej odwiedzanym krajem przez europejskich turystów

W depeszy napisano, że "Wielka Brytania jest jednym z krajów przodujących w światowym ożywieniu" ruchu turystycznego, które sprawiło, że "w ciągu czterech miesięcy długodystansowe podróże wypoczynkowe wzrosły o prawie 70 punktów procentowych", czyli do poziomu sprzed pandemii.

Według Bloomberga wzrost atrakcyjności turystycznej Wielkiej Brytanii był "częściowo spowodowany" decyzją rządu o zniesieniu wszystkich restrykcji w podróżowaniu. Przypomnijmy, że tamtejsze władze zlikwidowały obostrzenia wjazdowe 18 marcaZmiany dotyczyły zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

Wcześniej turyści, którzy chcieli odwiedzić Wielką Brytanię, musieli poddawać się badaniu w kierunku koronawirusa i wypełniać uciążliwe, kilkunastostronicowe formularze lokalizacyjne PLF (Passenger Locator Form)

Jak wynika z raportu, gdy tylko złagodzono ograniczenia dla osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, liczba rezerwacji lotniczych wzrosła z 59 proc. poniżej poziomu z 2019 r. do 40 proc. powyżej poziomu sprzed wprowadzenia COVID w ciągu około sześciu tygodni - wskazał Bloomberg.

Okazuje się jednak, że nie tylko Wielka Brytania odnotowała wzrost liczby odwiedzających. "Jeśli rezerwacje lotów utrzymają się w obecnym tempie, w 2022 r. na całym świecie przewinie się o 1,5 mld pasażerów więcej niż w roku ubiegłym" - stwierdzono w cytowanym w raporcie. "Największy wzrost odnotuje Europa, gdzie przewiduje się, że w tym roku zarezerwowanych zostanie o 550 mln więcej lotów niż w roku 2021" - dodał Bloomberg.

Agencja przypomniała również, że chociaż podróże "przeżywają swój wielki powrót" to branża turystyczna "nadal boryka się z problemami". "Rosnące koszty towarów nadwyrężą siłę nabywczą ludzi, zwłaszcza w przypadku wydatków uznaniowych, takich jak podróże" - podkreślono. 

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na bilecie lotniczym? Tiktokerka zdradza sposoby na tanie podróżowanie

loader

RadioZET.pl/PAP(Ewa Nehring)