Zamknij

Polka mieszkająca w Katarze o przygotowaniach do mundialu. "Współpraca z USA, tysiące policjantów z Turcji"

14.10.2022 09:12

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze. Od 20 listopada do 18 grudnia fani futbolu będą mogli oglądać rozgrywki na 8 stadionach w 5 miastach tego kraju. Będzie to pierwszy mundial, który odbywa się na Bliskim Wschodzie i też w kraju islamskim. Jaki jest Katar? Czy jest bezpieczny? Co warto obejrzeć w kraju przy okazji rozgrywek? O tym opowiada nam Monika, która od 1,5 roku mieszka w Katarze. Jej losy możecie śledzić na instagramowym profilu Monica in Doha.

Monika na stadionie
fot. Archiwum prywatne

Monika wraz z mężem wyjechała do Kataru za pracą. Jej ukochany otrzymał ofertę jako pierwszy, a ona dołączyła do niego 3 miesiące później. Państwo to ma niestety łatkę kraju radykalnego, z wieloma zasadami, których trzeba przestrzegać. Na początku Monika obawiała się wyjazdu, bo w sieci dominowały złe opinie o Katarze. Na miejscu zweryfikowała jednak, że Katar nie jest taki zły, jak go malują. Jednak są pewne reguły, których trzeba pilnować.

- Ja muszę zasłaniać kolana i ramiona. To podstawowa zasada. Krótki rękawek i niezbyt krótka spódnica są ok - opowiada o ubiorze, który stosują Europejki w Katarze.

Dodaje też, że spotyka się raczej z sympatią Katarczyków i z tym, że są pomocni wobec innych. Nie oznacza to jednak, że łatwo do nich dotrzeć.

- Wydają się troszeczkę nieosiągalni, ale po jakimś poznaniu naprawdę okazują się fajnymi ludźmi. To pokolenie w naszym wieku jest bardzo otwarte. Zazwyczaj ci ludzie studiowali za granicą, dużo podróżowali, znają obce kultury. (…) Na pewno są bardzo gościnni. Krążą legendy, że nie pozwalają płacić za siebie w restauracji. Wolą zapłacić za wszystkich sami - dodaje gość nowego odcinka podcastu "Na walizkach".

Jak jest z bezpieczeństwem w Katarze? Kilka lat temu zyskał on łatkę tego, który sponsoruje terroryzm.

- Na kilka lat była blokada Kataru przez inne arabskie. Katar mocno to odczuł - były zablokowane granice, drogi. Kraj ten importuje wszystko z zagranicy, więc został bez wielu produktów. Blokada została zniesiona rok temu. (…) Jeśli chodzi o samo życie tutaj, nigdy nie odczuliśmy niebezpieczeństwa. Doha jest uznawana za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie. Żyje się tu spokojnie. Można zostawić włączony samochód na parkingu pod sklepem i nic się z nim nie stanie. Kobiety również mogą czuć się tu bezpiecznie. Można wyjść po zmroku, pospacerować i nie ma obaw, że coś się tutaj wydarzy - opowiada Monika.

Zobacz także: Turystów wybierających się na mundial do Kataru czekają obostrzenia. Testy i maseczki to początek

Jak Katar przygotowuje się do mundialu?

Z okazji nadchodzących mistrzostw wybudowano w Katarze stadiony, metro, zmieniono całe dzielnice w miastach kraju.

- 10 lat temu ogłoszono mistrzostwa i od tamtego czasu Katar zmienił się drastycznie. Autostrady, metro - wszystko powstało nowe. Stadiony są bardzo nowoczesne, ale jednocześnie mają nawiązywać do tradycji Kataru. I tak jeden z nich nawiązuje do namiotu nomadów. Jest w 100 proc. odwzorowaniem namiotu na pustyni. (…) Mamy też stadion, który swoim kształtem nawiązuje do nakrycia głowy mężczyzn w krajach arabskich. Możemy też dużo powiedzieć o stadionie 974, który został zbudowany z kontenerów. Po mistrzostwach ma być rozłożony, a kontenery mają być znów wykorzystane. To pierwszy raz w historii, kiedy się coś takiego dzieje - opowiada nasza rozmówczyni.

Istnieje cały plan, aby stadiony i wyposażenie zostały rozłożone, a następnie wysłane np. do krajów afrykańskich. Elementy mają być też przekazane administracji, aby się przyczyniły do czegoś dobrego.

- Pierwszy raz w historii cały team ludzi pracuje nad tym, aby wymyślić, jak zużytkować wyposażenie stadionów ponownie. Wiele rzeczy zostanie przekazanych fundacjom, krajom potrzebującym - mówi Monika.

Władze przygotowują się również do turnieju pod względem zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa.

- Katar jest inną kulturą, musi więc współpracować z innymi krajami, aby przygotować się na kibiców z Zachodu. Jest to współpraca z USA, będą tysiące policjantów z Turcji. (…) Są szkoleni, aby rozmawiać z przyjezdnymi. Muszą mieć podejście do nich, gdyż nie każdy zna zasady panujące w Katarze - opowiada w podcaście Monika.

Co zobaczyć w Katarze?

A co zobaczyć w Katarze obok mistrzostw? Atrakcji jest aż nadto.

- Numerem jeden jest tradycyjny market. Warto też udać się tutaj do tradycyjnych restauracji. (…) Jeśli ktoś chce coś przywieźć z Kataru, polecam daktyle. Są tu najpyszniejsze - zachęca Monika. - Ponadto polecam też Corniche, czyli kultowy nadmorski bulwar, jaki możemy spotkać na wielu zdjęciach przedstawiających Katar. Będzie on zamieniony w całości w strefę kibica. Warto też obejrzeć sztuczną wyspę Perłę czy największe centrum handlowe na Bliskim Wschodzie.

Przed mistrzostwami niewiele mówiło się o Katarze, a teraz jest o nim głośno. Mieszkańcy cieszą się z tego. Są oczywiście też tacy, którzy martwią się korkami, tłumem ludzi. Władze jednak pomyślały o tym, aby ograniczyć godziny pracy, aby dzieci nie musiały przez miesiąc chodzić do szkoły, pozamykane będą niektóre dzielnice.

Czy Katar ma szansę zyskać miano i popularność drugiego Dubaju? Więcej o tym, a także o samych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze posłuchacie w nowym odcinku podcastu podróżniczego Radia ZET "Na walizkach".

Zobacz także: Istny pałac! To tutaj Polacy będą mieszkali podczas MŚ w Katarze

Źródło: RadioZET.pl

loader