Zamknij

Jak żyje się na Teneryfie, dlaczego to raj dla miłośników astronomii i czym jest kalima?

24.06.2022 10:41

Dżesika Anna Szczęsny to licencjonowana przewodniczka po Wyspach Kanaryjskich. W najnowszym odcinku podcastu "Na walizkach" porozmawialiśmy z nią o Teneryfie. Polka zdradziła nam, jak żyje się na wyspie, dlaczego to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania gwiazd i kiedy najlepiej tu przyjechać.

Podcast "Na walizkach". Jak żyje się na Teneryfie, dlaczego to raj dla miłośników astronomii i czym jest kalima?
fot. mat. prywatne

Dżesika Anna Szczęsny zakochała się w Wyspach Kanaryjskich jeszcze jako dziecko. Już wtedy obiecała sobie, że kiedyś tu wróci. I tak się stało. Chociaż planowała przyjechać na La Gomerę, brak bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski sprawił, że obrała inny kierunek - Teneryfę. Przyleciała tu siedem lat temu z koleżanką i 200 euro w kieszeni. Obecnie jest licencjonowaną przewodniczką po Wyspach Kanaryjskich i - co najważniejsze - szczęśliwą mieszkanką Teneryfy.

W najnowszym odcinku podcastu podróżniczego "Na walizkach" Dżesika opowiedziała nam swoją historią, a także zdradziła, jak wygląda życie na Teneryfie.

Posłuchaj podcastu

Teneryfa: jak się tam żyje, dlaczego to raj dla miłośników astronomii i czym jest kalima?

Teneryfa jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich i leży niedaleko północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Słynie z bajecznych krajobrazów, przepięknych, wulkanicznych plaż i zabytkowych miasteczek.

Zobacz także: Blue Hole przyciąga co roku wiele turystów. To niebezpieczna atrakcja, w której giną ludzie

Teneryfa, o czym nie wszyscy wiedzą, nazywana jest kontynentem w miniaturze, ponieważ występują tu różne typy krajobrazu i kilka stref klimatycznych. - To jest jedyna wyspa, na której dostępne są wszystkie piętra roślinne, które występują na Kanarach - zdradziła nam przewodniczka i dodała, że Teneryfa ma dwie strony, tj. północną oraz południową. 

Południe przypomina pustynie, a północ jest dużo bardziej zielona - powiedziała Dżesika.

Mało kto wie, że Wyspy Kanaryjskie to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania gwiazd. Podobno bardzo dobrze je widać przede wszystkim ze szczytu wulkanu Teide zlokalizowanego na Teneryfie. Postanowiliśmy więc zapytać o to naszą rozmówczynię. Przewodniczka wyjaśniła, że trzy Wyspy Kanaryjskie, a konkretnie Teneryfa, La Palma i Fuerteventura mają najlepsze warunki do obserwacji gwiazd. Dodatkowo na dwóch z nich znajdują się obserwatoria astronomiczne. 

"W połowie sierpnia, kiedy występuje deszcz Perseidów, wszyscy wybierają się do Parku Narodowego Teide. (...) Przepięknie stamtąd widać spadające gwiazdy. Niebo jest tam tak czyste, że robi to ogromne wrażenie. Po prostu wydaje się, że można dosięgnąć gwiazd" - zdradziła nam Dżesika Anna Szczęsny.

Przewodnika opowiedziała nam również o wulkanie Teide oraz o tym, w jaki sposób można się na niego dostać. Co istotne, osoby, które chcą wejść na sam szczyt, muszą ubiegać się o specjalne pozwolenie, ponieważ dziennie może być tam nie więcej niż 200 osób.

Z Polką poruszyliśmy też temat kalimy. Dla tych, co nie wiedzą, to zjawisko związane z burzami piaskowymi nad Saharą. Wiatr przenosi gorące masy powietrza wraz z ziarenkami piasku nad Oceanem Atlantyckim. W efekcie pył dociera na Wyspy Kanaryjskie, pokrywając domy, ulice i bardzo ograniczając widoczność. Przewodniczka powiedziała, że wiele razy doświadczyła tego zjawiska. 

"W lutym 2020 roku była naprawdę straszna kalima. Widoczność była ograniczona do 10 metrów. Tego dnia w niektórych miejscach nie można było nawet zobaczyć końcówki swojej ręki wyciągniętej na wprost. Nazwali ją kalimą stulecia. (...) Zimą jeszcze jakoś można znieść to zjawisko, bo te temperatury oscylują w granicach 25 stopni Celsjusza. Ale kiedy kalima dociera na Teneryfę latem... W zeszłym roku termometr w moim samochodzie pokazał nawet 40 stopni" - wyjaśniła.

Czym zaskoczy cię Teneryfa?

Porozmawialiśmy też z naszą rozmówczynią o karnawale, który co roku organizowany jest na Teneryfie, a konkretnie w stolicy wyspy. To jedna z największych tego typu imprez na świecie, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro. Polka zdradziła nam m.in. że w przedostatni dzień imprezy odbywa się pogrzeb sardynki. 

Zobacz także: Najdłuższy szklany most na świecie. Atrakcja w Wietnamie została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa

"Jest taka wielka sardynka zrobiona z kartonów i innych materiałów, a za nią idą ludzie ubrani w ciemne kolory, jak na pogrzebie. Wszyscy płaczą, bo karnawał się kończy. Później sardynka jest palona" - wyjaśniła.

Zapytaliśmy też przewodniczkę o najlepsze miejsca na wyspie. Dżesika powiedziała, że oprócz przepięknych plaż, jest tu bardzo dużo szlaków turystycznych. - Moim zdaniem to najlepszy sposób na zwiedzanie wyspy - dodała. Przewodniczka poleciła też m.in. odwiedzić miasteczko La Orotava, które - jak zauważyła - jest trochę omijane przez turystów.

Z Polką porozmawialiśmy też o tym, jakich potraw trzeba spróbować, będąc na Teneryfie, ile kosztuje życie na hiszpańskiej wyspie oraz jakie są minusy mieszkania tutaj. Kolejny odcinek podcastu "Na walizkach" już w piątek.

loader

RadioZET.pl