Zamknij

Podcast "Na walizkach". Tanie podróżowanie w praktyce, czyli jak zwiedzić świat i nie zbankrutować?

06.05.2022 10:37
Podcast "Na walizkach". Tanie podróżowanie w praktyce, czyli jak zwiedzić świat i nie zbankrutować?
fot. mat. prywatne

Wśród wielu osób nadal panuje przekonanie, że podróże są drogie. Nic bardziej mylnego, bo można eksplorować świat i nie wydawać przy tym setek tysięcy złotych. O tym, jak to zrobić opowiedział nam Maciej Tyl, założyciel popularnej grupy na Facebooku "Wakacje za grosze".

Maciej Tyl pochodzi z Krosna Odrzańskiego, miasta położonego w woj. lubuskim. Pod koniec 2019 roku założył na Facebooku grupę o nazwie "Wakacje za grosze". Zamieszcza tam niezwykle atrakcyjne cenowo oferty wyjazdowe, ciekawostki ze świata turystyki, relacje ze swoich podróży oraz aktualne informacje o obostrzeniach. Pomaga też innym w zorganizowaniu wymarzonego urlopu.

Posłuchaj podcastu

Szybko okazało się, że grupa na Facebooku to prawdziwy strzał w dziesiątkę, bo po 2,5 roku stronę obserwuje niemal 50 tys. osób. Jak powiedział nam Maciek, pomysł na jej założenie pojawił się w okresie studiów. Wówczas w wolnych chwilach szukał niedrogich lotów i noclegów, już wtedy sprawiało mu to dużą przyjemność. Nie zawsze jednak miał możliwość wykorzystania znalezionych ofert, podobnie jak jego znajomi. Postanowił więc dzielić nimi z użytkownikami mediów społecznościowych. Potem poszedł o krok dalej i zacząć również pomagać w organizacji wyjazdów. Jak wspomina, ostatnio 5-osobowej rodzinie, która chciała spędzić cztery tygodnie w Ameryce.

"Paragony grozy". Czy wakacje nad polskim morzem są drogie?

W podcaście porozmawialiśmy też o słynnych "paragonach grozy", które regularnie publikowane są w sieci. Ludzie wrzucają na swoje media społecznościowe zdjęcia rachunku np. za obiad nad polskim morzem w sezonie. Kwoty te czasem mogą przyprawić o zawrót głowy. Maciek jednak przyznaje, że sam co roku jeździ na urlop nad Bałtyk i nigdy nie spotkał się z takimi cenami. 

"Mam wrażenie, że to, że ludzie trafiają na takie ceny, jest spowodowane tym, że nie weryfikują, gdzie idą, gdzie śpią. Zamiast tego rezerwują pierwszy lepszy nocleg. Jeżeli ktoś naprawdę chce pojechać gdzieś tanio, to niezależnie od tego, czy wybierze Sri Lankę, USA czy polskie morze, to może znaleźć jakieś tańsze opcje noclegu, jedzenia" - dodaje.

Maciek zdradził, że sam korzysta m.in. z portalu Tripadvisor. Zaznacza jednak, że aplikacja ta nie zawsze pokazuje opinie rzeczywistych klientów. Nasz rozmówca polecił również sprawdzać podróżnicze grupy na Facebooku. Bardzo często ich użytkownicy rekomendują różne miejsca noclegowe czy restauracje. 

"Jeżeli chodzi o restauracje i różnego rodzaju propozycje, co można zrobić na miejscu, biorę je głównie od grupowiczów. Piszę do osób albo publikuję post o tym, że jadę np. na Maltę za tydzień i szukam sprawdzonych miejsc, gdzie można smacznie zjeść. W grupie jest 45 tys. osób, więc zawsze znajduje się chociaż jedna czy dwie, które były w interesującej mnie miejscowości, sprawdziły jakieś restauracje i są w stanie je polecić. Jeszcze nigdy w życiu się na tym nie przejechałem" - powiedział nasz rozmówca.

Zobacz także: To najdłuższe połączenie pasażerskie świata. Ma ponad 1200 km więcej niż dotychczasowy lider

Jak tanio podróżować po świecie?

Razem z Maćkiem zebraliśmy też garść praktycznych informacji, jeśli chodzi o tanie podróżowanie. Mieszkaniec Krosna Odrzańskiego zdradził, że są dwa najważniejsze elementy, jeżeli chodzi o organizację wakacji na własną rękę. Jednym z nich jest elastyczność wyjazdu. 

"Jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na to, żeby najpierw znaleźć lot, a dopiero potem pójść do pracodawcy z prośbą o urlop w danym terminie, to bardzo ciężko będzie mu podróżować za grosze" - podkreślił Maciek.

Ponadto polecił, żeby podczas poszukiwania rejsów używać przeglądarki w trybie prywatnym, porównywać ceny biletów na różnych stronach internetowych oraz rezerwować miejsca w samolotach poza okresem największego zainteresowania. Nasz rozmówca dodał, że czasem warto również korzystać z promocji, które regularnie organizowane są przez różne linie lotnicze.

Wokół taniego podróżowania narosło też wiele mitów. Maciek zdradził, że jednym z największych jest kupowanie biletów z dużym wyprzedzeniem. Podkreślił, że sprawdza się to tylko w niektórych przypadkach - przede wszystkim wtedy, kiedy podróżujemy gdzieś daleko, np. do Ameryki czy Azji, ponieważ takie loty odbywają się o wiele rzadziej. Z kolei, jeżeli chodzi o wyjazdy po Europie, to mieszkaniec Krosna Odrzańskiego stawia tylko na last minute.

Z Maćkiem porozmawialiśmy też o tym, na czym nie warto oszczędzać w podróży. Według niego przed każdym wyjazdem - niezależnie od tego, czy wybieramy daleki, czy bliski kierunek - powinniśmy zakupić ubezpieczenie. 

"Zauważyłem, że ludzie nie chcą wykupować ubezpieczeń. A to są tak małe pieniądze. Ubezpieczenie po Europie na tydzień czasu w granicach 500 tys. zł kosztuje zaledwie 40 zł" - podkreślił.

Nasz rozmówca przyznał również, że nigdy nie oszczędza na ubezpieczeniu wypożyczonego samochodu za granicą.

Dlaczego warto podróżować na własną rękę? 

Maciek powiedział, że w podróżowaniu na własną rękę najbardziej ceni sobie swobodę. 

"Biura podróży trochę narzucają nam swoją wizję na temat danego kraju. Jeśli lecimy do Egiptu, najczęściej jesteśmy w obiektach zamkniętych, z których rzadko wychodzimy. Mówią nam, że jest niebezpiecznie. Oczywiście nie jest to prawda. Naprawdę trzeba mieć pecha, żeby ktoś nam coś zrobił" - dodał.

Ponadto Maciek bardzo ceni sobie również możliwość poznania lokalnych mieszkańców.  "To jest najpiękniejsze w tym wszystkim" - podkreślił na koniec.

Zachęcamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu podróżniczego "Na walizkach". Kolejny dostępny będzie już w piątek 13 maja.

Zobacz także: Najbardziej irytujące zachowania pasażerów linii lotniczych. Ranking nie pozostawia złudzeń

RadioZET.pl