Zamknij

Podcast "Na walizkach". Wszystko o Couchsurfingu, czyli jak spać za darmo i poznać ciekawych ludzi?

03.06.2022 10:22

Couchsurfing to popularny serwis internetowy, za pośrednictwem którego ludzie na całym świecie oferują u siebie darmowe miejsca noclegowe. O fenomenie Couchsurfingu i o tym, czy jest to bezpieczny sposób na podróżowanie opowiedziała nam Alicja Cieloch, która od lat jest aktywną użytkowniczką portalu.

Alicja Cieloch
fot. mat. prywatne

Couchsurfing to znany serwis internetowy. Za jego pośrednictwem można zaoferować darmowe zakwaterowanie lub - w drugą stronę - znaleźć użytkowników oferujących bezpłatny nocleg we własnym mieszkaniu. Ideą Couchsurfingu jest jednak przede wszystkim poznawanie nowych kultur i ciekawych ludzi. Portal został założony niemal dwie dekady temu, a obecnie zrzesza miliony osób z całego świata.

Zobacz także: Najbardziej rozczarowujące atrakcje turystyczne świata. Na co najczęściej narzekają ludzie?

Jedną z użytkowniczek serwisu jest Alicja Cieloch, w internecie znana pod nazwą "SheTravelsPl". Polka podróżuje z Couchsurfingiem od 2014 roku i do tej pory używała go ponad 70 razy na czterech kontynentach - przemierzyła w ten sposób Europę, Azję, Amerykę i Afrykę. Gościła też innych u siebie. W najnowszym odcinku podcastu "Na walizkach" opowiedziała nam o swoich doświadczeniach oraz o tym, dlaczego jest to najlepsza metoda na eksplorowanie nowych zakątków.

Posłuchaj podcastu

Couchsurfing w praktyce. Jak spać za darmo i poznać ciekawych ludzi?

Dla Alicji Couchsurfing to najlepszy sposób podróżowania. Poprzez ten portal udało jej się nawiązać wyjątkowe znajomości - ostatnio w Kenii. Polka bardzo miło wspomina również Couchsurfing we Włoszech. Była tam goszczona przez chłopaka z Libanu.

Po paru minutach złapaliśmy wspólny rytm i zaprzyjaźniliśmy się tak mocno, że po miesiącu odwiedził mnie w Polsce - opowiada.

Z kolei w swoim mieszkaniu podróżniczka gościła dwoje Gruzinów, a jeden z nich zaprosił ją potem do siebie. "Poleciałam kilka miesięcy później. Spędziłam u niego tydzień. Razem podróżowaliśmy po Gruzji jego samochodem. Mamy zresztą kontakt do dzisiaj, nawet miałam być na jego ślubie, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała mi plany" - zdradziła. 

Zapytaliśmy też Alicję o to, gdzie najtrudniej było jej znaleźć hosta. Problematyczna dla podróżniczki była m.in. Belgia. Co ciekawe, okazało się, że jest tam bardzo duża społeczność... naturystów. "Wiele osób oferowało pobyt u siebie, ale pod warunkiem, że otworzysz się na ich sposób funkcjonowania" - wyjaśniła.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że podróżowanie z Couchsurfingiem jest niebezpieczne. Postanowiliśmy poruszyć ten temat z naszą rozmówczynią. Alicja zdradziła, że sama nie ma nieprzyjemnych doświadczeń z tym serwisem. Poleciła jednak zachować ostrożność. Przy okazji opowiedziała o kilku trikach, dzięki którym można zmniejszyć potencjalne ryzyko do minimum. Wspomniała m.in. o czytaniu recenzji na profilach hostów oraz sprawdzaniu, czy dane konto jest zweryfikowane. Sama często polega również na swojej intuicji.

Jak podróżować z Couchsurfingiem? 

Alicja podzieliła się również z nami wskazówkami dotyczącymi tego, jak korzystać z Couchsurfingu. Powiedziała, że osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z tym serwisem, dla pewności powinny zacząć szukać hosta mniej więcej na tydzień, dwa tygodnie przed wyjazdem, raczej nie wcześniej. Jak słusznie zwróciła uwagę, jest to społeczność podróżników, dlatego może być im trudno określić, czy będą w domu na przykład za 2-3 miesiące.

Zobacz także: Podcast "Na walizkach". Tanie podróżowanie w praktyce, czyli jak zwiedzić świat i nie zbankrutować?

Zapytaliśmy też Alicję o to, czy pobyt u hosta rzeczywiście jest darmowy. 

"Co do zasady Couchsurfing jest darmowy. Osoba, która oferuje ci noc, nie może prosić cię o pieniądze. Często jest jednak tak, że jak jesteśmy u hosta, to gości on nas np. obiadem, proponuje obwózkę po mieście czy jeszcze inny rodzaj aktywności. Fajnie zatem byłoby mu się jakoś odwdzięczyć. (...) Czasami jak ktoś spędza ze mną np. tydzień, wozi mnie swoim samochodem, płaci za paliwo, to oczywistym jest dla mnie, żeby się do tego paliwa dołożyć albo nawet za nie zapłacić. Ja często robię tak, że jak idziemy na obiad na miasto, to płacę za jedzenie" - wyjaśniła.

"SheTravelsPL" podkreśliła również, że niestety Couchsurfing często pojawia się w kontekście tanich podróży, ale nie o to w nich chodzi. Jego ideą jest przede wszystkim poznawanie nowych kultur i zawieranie wyjątkowych znajomości, czasem i na całe życie.

Według Alicji Couchsurfing to najlepszy sposób na podróżowanie i zachęca wszystkich do spróbowania. "Będąc teraz w Afryce, dużo rozmyślałam o korzyściach płynących z korzystania z tego serwisu. W Kenii gościło mnie osiem różnych osób. I tak sobie pomyślałam, że gdybym była w hotelu - tak jak większość turystów - nigdy nie zobaczyłabym, jak ci ludzie żyją naprawdę. (...) No i ta wymiana kulturowa. Pewnych rzeczy nigdy nie dowiedziałabym się, gdyby nie ludzie, których poznaję na Couchsurfingu".

Zachęcamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu podróżniczego "Na walizkach". Kolejny dostępny będzie już w piątek 19 czerwca.

loader

RadioZET.pl