Zamknij

Podcast "Na walizkach". Przewodnik po Maderze zdradza tajemnice wyspy

08.04.2022 11:36
Podcast "Na walizkach". Przewodnik po Maderze zdradza tajemnice wyspy
fot. SHUTTERSTOCK

Madera to portugalska wyspa, która w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Przez wielu nazywana jest nawet "rajem na ziemi". O tym, co można tam robić i jak naprawdę żyje się w krainie wiecznej wiosny, porozmawialiśmy z Juliuszem Drakiem, licencjonowanym przewodnikiem po Maderze. Zapraszamy do odsłuchania pierwszego odcinka nowego podcastu podróżniczego "Na walizkach".

"Na walizkach" to nowy podcast RadioZET.pl, który zabierze was w wyjątkową podróż. W pierwszym odcinku przenieśliśmy się na Maderę. O tej nietuzinkowej wyspie opowiedział nam lokalny przewodnik Juliusz Drak, który mieszka tam od 2009 roku, a więc przeszło 13 lat. Jak sam mówi, kraina wiecznej wiosny nie ma już przed nim żadnych tajemnic.

Zobacz także: Najszczęśliwsze kraje na świecie 2022 wybrane. Polska zanotowała spadek

Co robić na Maderze? Odkrywamy wyspę wiecznej wiosny

Madera to portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. To liczące zaledwie 800 km kwadratowych miejsce w ciągu ostatnich lat stało się niezwykle popularne. Jak opowiada nam Juliusz Drak, wpływ na to miała m.in. pandemia koronawirusa. To właśnie w tym czasie Madera została "dostrzeżona" przez turystów z całego świata. 

Wyspa ta słynie przede wszystkim z malowniczych, zapierających dech w piersiach widoków i bogatej roślinności. Wśród najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów są m.in. tropikalny ogród botaniczny Monte Palace, klif Cabo Girao, szczyt Pico do Arieiro, półwysep św. Wawrzyńca, Dolina Zakonnic, Porto Moniz, płaskowyż Paul de Serra czy las Fanal. Juliusz Drak poleca jednak "zagłębić się w dzikie góry Madery".

Posłuchaj podcastu

- Madera w jakiś sposób umyka takiemu standardowemu myśleniu turystycznemu. Wiele osób, jadąc na tropikalną wyspę, wyobraża sobie, że w dzień będzie leżeć na plaży, a wieczorem chodzić na dyskoteki. Tutaj nic takiego nie ma. Po pierwsze plaże są tylko kamieniste, a po drugie dostęp do oceanu w wielu miejscach bywa niesamowicie trudny. Dodatkowo pogoda jest bardzo zmienna - opowiada nam Juliusz Drak. 

Madera jest więc idealnym miejscem przede wszystkim dla osób, które kochają naturę. Znajdziemy tam liczne szlaki turystyczne, w tym słynne lewady. Osoby, którym zależy jednak na błogim wypoczynku na plaży, mogą udać się na wycieczkę na leżącą 43 km na północny wschód od Madery wyspę Porto Santo. 

Z Juliuszem Drakiem porozmawialiśmy też o tej smacznej stronie Madery. Na wyspie można bardzo dobrze zjeść, a na talerzu można znaleźć również nietuzinkowe połączenia. Na przykład słynna espada, czyli pałasz czarny podawany z bananem. Nasz rozmówca uważa, że będąc na Maderze, trzeba też spróbować m.in. espetady czy bakalhau.

Zobacz także: Wybrano najpiękniejsze plaże świata. TripAdvisor opublikował ranking na 2022 rok

Juliusz Drak zdradził, nam również jak żyje się w krainie wiecznej wiosny i czy to naprawdę "raj na ziemi", jak jest przez niektórych nazywana. Dowiedzieliśmy się też, czy po 13 latach Madera nadal potrafi zachwycić.

Zapraszamy do odsłuchania pierwszego odcinka nowego podcastu podróżniczego "Na walizkach".

Zamierzacie wybrać się na Maderę?

RadioZET.pl