Zamknij

Powstałe po wybuchu wulkanu na La Palmie pole lawowe paruje. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie

31.03.2022 13:15
Wulkan Cumbre Vieja
fot. Europa Press/ABACA/Abaca/East News

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma doprowadziła do tego, że ze stożka wydobyło się mnóstwo niebezpiecznej lawy. Utworzyła ona u podnóża góry pole lawowe, z którego podczas deszczu unosi się para. Do sieci trafiło niezwykłe zdjęcie tego zjawiska.

19 września 2021 roku doszło do jednego z najbardziej spektakularnych wybuchów wulkanów na świecie. To właśnie wtedy nastąpiła eksplozja Cumbre Vieja na La Palmie należącej do Wysp Kanaryjskich. Przez 85 dni i 18 godzin z krateru wydobywały się lawa, pył, popiół wulkaniczny i dym. Po tym czasie erupcja wulkanu na hiszpańskiej wyspie została uznana za zakończoną.

I choć obecnie stożek pozostaje uśpiony, mieszkańcy wyspy wciąż zmagają się ze skutkami tamtego zjawiska. Duże połacie terenu pokrywa bowiem niebezpieczne pole lawowe. Jeśli zetknie się ono z deszczem, woda zaczyna parować, co zostało uchwycone na wyjątkowym nagraniu. Zobaczcie.

Powstałe po wybuchu wulkanu na La Palmie pole lawowe paruje. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie

Przez 3 miesiące hiszpański wulkan Cumbre Vieja wyrzucał z siebie lawę i popiół. Z szacunków specjalistów wynika, że magma pokryła aż 1200 hektarów ziemi - pochłonęła przy okazji 360 hektarów pól uprawnych. Do tego też częściowo przyczyniła się do zniszczenia prawie 3 tys. budynków.

I choć od długiego czasu wulkan nie przejawia już żadnej aktywności - w końcu "zapadł w sen" - mieszkańcy La Palmy wciąż zmagają się ze skutkami jego erupcji. Po eksplozji pozostało bowiem ogromne pole lawowe, które wciąż ma bardzo wysoką temperaturę.

W ostatnich dniach w rejonie tym pojawił się deszcz, który po zetknięciu się z zastygającą magmą zaczął parować. To niezwykłe zjawisko zostało nagrane i udostępnione w sieci m.in. za pośrednictwem facebookowej strony pt. "Wulkany świata".

Takie są skutki deszczu w rejonie lawy - woda paruje w kontakcie z wysoką temperaturą i skrapla się w postaci niskiej mgły - czytamy w opisie tego materiału.

Przypominamy, że z raportu komisji, która badała skutki wybuchu Cumbre Vieja, jego erupcja doprowadziła do największych strat w historii Hiszpanii. Wstępnie oszacowano je na ponad 840 mln euro. Warto dodać, że aż 7 tys. osób musiało się ewakuować, a kilka tysięcy budynków zostało zniszczonych.

Źródło: Facebook