Zamknij

Rovinj w Chorwacji: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i plaże

07.07.2022
Aktualizacja: 07.07.2022 14:25

Rovinj to niezwykle urokliwe miasteczko w Chorwacji nazywane czasem „małą Wenecją”. Nie bez powodu, bo spacerując labiryntem wąskich, klimatycznych uliczek można poczuć się jak we włoskim mieście. Ogromne wrażenie robi też długie wybrzeże z przepięknymi pejzażami i idealnymi miejscami do plażowania. Co warto zobaczyć w Rovinj? Odkrywamy największe atrakcje chorwackiego miasta.

Rovinj w Chorwacji
fot. Shutterstock

Rovinj leży na zachodnim brzegu półwyspu Istria w Chorwacji, nad Morzem Adriatyckim. Centrum miasta zajmuje wysunięty w morze skalny cypel, który niegdyś był wyspą z niewielką rybacką osadą. W 1763 roku zasypano cieśninę, dzięki czemu wioska zyskała nowe obszary i stała się częścią półwyspu.

W Rovinj wyraźnie widoczne są wpływy włoskie – znajdziemy tutaj wenecką architekturę, pałace i liczne kościoły. Jest to związane z faktem, że przez ponad 500 lat (1283–1797) miasto to należało do Republiki Weneckiej, co wyraźnie odbija się w tutejszych zabytkach oraz klimacie. Od 1991 roku Rovinj leży w granicach Republiki Chorwackiej.

Obecnie miasto otacza aż 19 wysp i wysepek. Na największe z nich (św. Katarzyny i św. Andrzeja) dopłynąć można promem. Warto skorzystać z tej możliwości, bo Rovinj od strony morza ma niezwykły widok.

Rovinj: co warto zobaczyć? Atrakcje i zabytki

Starówka w Rovinj i okolice – na początek warto wybrać się na spacer po Starym Mieście będącym plątaniny wąskich uliczek z urokliwymi kawiarenkami, sklepikami i wystawami dzieł lokalnych artystów. Nie brakuje też licznych restauracji, które serwują potrawy lokalne, ale też typowo włoskie dania. Spacerując między kamienicami, można zobaczyć XIV-wieczny budynek ratusza, w którym mieściło się kiedyś więzienie. Tuż obok stoi wieża zegarowa z XVII wieku oraz bramy miejskie, które kiedyś były punktami przepustowymi miasta otoczonego murem.

Rovinj - starówka
fot. Shutterstock

Kościół św. Eufemii – punktem centralnym starego miasta, a zarazem najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Rovinj jest Katedra Świętej Eufemii. 62-metrowa dzwonnica tego kościoła dumnie góruje nad miastem i jest widoczna z każdego punktu starówki. Na szczycie dzwonnicy, która została zbudowana na wzór tej z bazyliki św. Marka w Wenecji, znajduje się taras oferujący niezwykłe widoki na Rovinj, morze i okoliczne wyspy. Tam też znajduje się statua św. Eufemii – patronki miasta.

Łuk Balbich – to właśnie ten XVII-wieczny łuk w stylu barokowym prowadzi do Starego Miasta. Obiekt ten powstał w miejscu dawnej bramy miejskiej.

Kaplica św. Trójcy – znajduje się na południowy zachód od Starego Miasta i nazywana jest też baptysterium Ducha Świętego. Ten ascetycznie wyglądający, pięciokątny budynek pochodzi z XIII wieku i pierwotnie służył obrządkowi chrztu.

Zlatni Rt – na tym niezwykłym „złotym” przylądku znajduje się park oraz rezerwat przyrody. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od miast, w otoczeniu zieleni. Na miejscu wytyczono trasy spacerowe i rowerowe.

Plac marszałka Tito – to główny plac Rovinj, ulubione miejsce mieszkańców oraz wielu turystów. W centrum znajduje się niewielka fontanna „Chłopiec z rybką”, która powstała jako forma uczczenia zakończenia prac związanych z zaopatrzeniem miasta w wodę.

Wyspa św. Andrzeja – to największa wyspa w archipelagu Rovinj, nazywana często „czerwoną”. Warto dopłynąć tam promem, by podziwiać z innej perspektywy starą część miasta. Wartym odwiedzenia zakątkiem jest również wyspa św. Katarzyny.

Rovinj: najpiękniejsze plaże

W Rovijn oraz okolicy tego miasta można odwiedzić kilka plaż, które idealnie sprawdzą się wśród miłośników słonecznego wypoczynku. Tutejsze plaże, podobnie jak w niemal całej Chorwacji, są kamieniste lub żwirowe. Te położone bliżej starego miasta otaczają skaliste skarpy, dlatego prowadzą do nich schodki (a czasami strome zejścia). Ta część wybrzeża jest w sezonie letnim wypełniona turystami. Kierując się dalej od centrum starego miasta, można odnaleźć plaże nieco spokojniejsze, żwirowe, które sprawdzą się również dla rodzin z dziećmi.

Rovinj plaże
fot. Shutterstock

Plaża Lone Bay – to jedna z najpopularniejszych plaż w Rovinj. Ma około 300 metrów długości i jest chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi (duże znaczenie ma cień, jakie tworzą nieopodal rosnące drzewa). Lone Bay znajduje się kilkanaście minut spacerem od centru miasta.

Plaża Balota – jest to niewielka, skalista plaża w pobliżu kościoła św. Eufemii. Z centrum Rovinj jest tu zaledwie kilka minut spacerem. Ze względu na utrudnione wejście do morza, nie jest to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi. Plaża Balota jest popularną miejscówką do podziwiania zachodów słońca.

Plaża Amarin – to jedna z najbardziej urokliwych plaż w okolicy (oddalona około 3 km od centrum miasta). Jest kamienisto-żwirowa, ma 500 merów długości i przylega do niej pas zieleni. Plaża ta została wyróżniona Błękitną Flagą za czystość i bezpieczeństwo. Jest dobrym miejscem dla rodzin wypoczywających z pociechami. Amarin jest częścią ośrodka wypoczynkowego, przez co wejście jest płatne.

Plaża Cuvi – jest położona w zacisznej zatoczce i ma łagodne zejście do wody. Plaża, przy której jest sporo punktów gastronomicznych, jest niezwykle popularnym zakątkiem w okolicy. Wokół niej rośnie gęsty sosnowy las, w którym można się schronić przed mocnym słońcem.

Plaża Wyspy Sveta Katarina – ta plaża, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na Wyspie Świętej Katarzyny. Można tam dotrzeć jedynie transportem wodnym (rejs zajmuje pięć minut). Największym atutem tego miejsca jest piękny widok na stare miasto oraz Park Przyrody Zlatni Rat.

Plaża Mulini – znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum Rovinj. Plaża została przebudowana w 2014 roku – miejsce to jest obecnie strzeżone przez ratowników.

Rovinj: pogoda. Kiedy warto jechać?

W Rovinj, podobnie jak w całej Chorwacji, o dobrą pogodę nie trzeba się martwić. Miasto leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza gorące i suche lato oraz łagodne zimy. W sezonie letnim średnia temperatura w Rovijn ciągu dnia wynosi ok. 28-30 st. Celsjusza. Najwięcej turystów zjeżdża się tam w szczycie sezonu (na przełomie lipca i sierpnia) – wówczas jest najbardziej gorąco, temperatura wody sięga powyżej 20 st., ale trzeba się przygotować na tłumy na plażach oraz wyższe ceny.

Rovinj atrakcje
fot. Shutterstock

Dla tych, którzy chcą nieco spokojniej i taniej spędzić wakacje w Rovinj, polecane są miesiące: maj-czerwiec lub wrzesień bardzo dobra pogoda (ale bez nieznośnych upałów), mniej osób oraz niższe ceny.

Średnie temperatury w ciągu dnia w Rovinj:

  • Maj – 20 st. Celsjusza
  • Czerwiec – 25 st. Celsjusza
  • Lipiec – 28 st. Celsjusza
  • Sierpień – 29 st. Celsjusza
  • Wrzesień – 24 st. Celsjusza