Zamknij

Takim pociągiem premierzy Polski, Czech i Słowenii pojechali do Kijowa. Wiemy, co to za model

Paulina Ermel
17.03.2022 14:12
Premierzy Polski, Czech i Słowacji w drodze do Kijowa
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

15 marca premier Polski, premier Czech, premier Słowenii, a także wicepremier Polski udali się z delegacją do objętej wojną Ukrainy. Przedstawiciele europejskich krajów podróżowali do Kijowa pociągiem. Dzięki udostępnionym przez Mateusza Morawieckiego zdjęciom wiemy, jakim wagonem jechali politycy.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę kilkadziesiąt krajów z całego świata solidaryzuje się z ukraińskim narodem, który bezpodstawnie został zaatakowany na swoim własnym, niepodległym terenie. Na Ukrainę dostarczane są niezbędne sprzęty wojskowe, a także żywność i artykuły medyczne potrzebne nie tylko żołnierzom, ale również ludności cywilnej. Wsparcie okazywane jest także przez głowy państw. Symbolem tego jest ostatnia wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w ogarniętym wojną Kijowie.

Mateusz Morawiecki, Petr Fiala, Janez Janša i Jarosław Kaczyński wybrali się 15 marca z wizytą do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera kraju Denysa Szmyhala. Do Kijowa podróżowali pociągiem, a zdjęciami z wyprawy podzielili się m.in. w mediach społecznościowych. Dzięki temu wiemy też, jakim wagonem podróżowali do stolicy Ukrainy. Więcej szczegółów na temat tego modelu podał portal rynek-kolejowy.pl.

Zobacz także: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Takim pociągiem premierzy Polski, Czech i Słowenii pojechali do Kijowa. Wiemy, co to za model

Jak podaje serwis Rynek Kolejowy, międzynarodowa delegacja, która udała się z wizytą do Kijowa, przemieszczała się wagonem 032-70311 Kolei Ukraińskich. Jest to salonka - czyli specjalnie umeblowany, komfortowy wagon kolejowy przeznaczony do użytku wysokich urzędników lub władców - którą przewoźnik wynajmuje.

W eleganckim wagonie salonowym znajdziemy czteromiejscową kuszetkę, jeden przedział Coupe z dużym łóżkiem, salę konferencyjną dla 10 osób, kuchnię i łazienkę z prysznicem.

Rynek Kolejowy podaje też, że kilka lat temu ukraińska salonka została wyremontowana, a jej bogaty wystrój pełen złota wzbudził mieszane uczucia. W dodatku okazało się, że przewoźnikowi udaje się ją wynająć niezwykle rzadko.

Wojna w Ukrainie

24 lutego wybuchła wojna w Ukrainie. To właśnie tego dnia wojska rosyjskie wtargnęły na niezależne terytorium naszego sąsiada. Od tamtej pory trwają walki o zajęcie tych terenów, ale Ukraińcy się nie poddają i bronią swojej ziemi. Początkowo Rosjanie za cel ostrzału obrali obiekty wojskowe. Szybko jednak przeszli również do bombardowania bloków mieszkalnych i cywilów.

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że wiele krajów z całego świata nałożyło na państwo Władimira Putina dotkliwe sankcje. Samoloty rosyjskie nie mogą przelatywać nad terytorium Unii Europejskiej, USA i Kanady, zamrożono aktywa rosyjskich oligarchów, odłączono rosyjskie banki od międzynarodowego systemu SWIFT, wiele firm wycofało się z rosyjskiego rynku, a rosyjskie produkty są usuwane ze sklepów typu Rossmann.

Źródło: Rynek Kolejowy