Zamknij

To najbezpieczniejsze kraje dla kobiet podróżujących samotnie. Jak w rankingu wypada Polska?

30.08.2022 13:19

Podróżowanie solo staje się coraz bardziej popularne, również wśród kobiet. Planując samotną wyprawę, warto mieć jednak pewność co do swojego bezpieczeństwa. Pomocny może okazać się ranking stworzony przez firmę Bounce, który wskazuje 10 najbezpieczniejszych kierunków dla kobiet podróżujących w pojedynkę. Okazuje się, że Polska znalazła się wysoko w zestawieniu. 

Kobieta w podróży
fot. Shutterstock

Bounce, firma specjalizująca się w przechowywaniu bagaży, przy tworzeniu tego rankingu wzięła pod lupę 34 państwa. Oceniono różne aspekty dotyczące równości płci i bezpieczeństwa kobiet, w tym dane dotyczące przemocy domowej, wskaźnika zabójstw i tego, jak bezpiecznie czują się kobiety, spacerując nocą w swoim kraju. W ten sposób powstała lista najbezpieczniejszych krajów dla kobiet podróżujących solo. Jak prezentują się wyniki?

Irlandia najbezpieczniejsza dla kobiet podróżujących solo

Pierwsze miejsce rankingu najbezpieczniejszych krajów zajęła Irlandia – zdobyła 7,88 na 10 punktów. "Kraj ten ma jeden z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej, niski wskaźnik dotyczący zabójstw kobiet i jeden z najlepszych globalnych wyników, jeśli chodzi o równość płci" – czytamy w uzasadnieniu do raportu.

Na drugie miejsce trafiła Austria z wynikiem 7,70 na 10 punktów. Państwo to wypada szczególnie wysoko, jeśli chodzi o liczbę kobiet, które czują się bezpiecznie, spacerując samotnie w nocy (79 proc.). Z raportu wynika też, że jest to ogólnie bezpieczny kraj, z niskim wskaźnikiem przestępczości.

Podium zamyka Norwegia, która zdobyła 7,45 na 10 punktów. Podobnie jak w Austrii, tak i tutaj kobiety nie boją się spacerować samotnie nocą. Dodatkowe punkty trafiły też do tego kraju za przepisy dotyczące przemocy domowej i niski wskaźnik zabójstw kobiet. Norwegia słynie również z ustawodawstwa, które wspiera prawa kobiet.

Warto podkreślić, że wysoko w zestawieniu, bo na 10. miejscu najbezpieczniejszych państw dla kobiet zwiedzających świat solo, pojawiła się Polska. Nasz kraj uzyskał 5.97 na 10 punktów. Niemal 61 proc. ankietowanych nie boi się spacerować nocą. Fatalnie Polska została oceniona w kategorii przepisów dotyczących przemocy domowej – uzyskała zaledwie 0,8 punktów. 1 w tej skali oznacza najgorsze przepisy. Ogólne bezpieczeństwo zostało ocenione na tym samym poziomie jak w Irlandii.

Jeśli o sąsiadów Polski, Czechy znalazły się na 12. miejscu, Słowacja na 17. miejscu, Litwa na 19. miejscu, a Niemcy na 25. miejscu.  

10 najbezpieczniejszych krajów na podróże solo [LISTA]

  1. Irlandia (7.88 na 10 pkt)
  2. Austria (7.70 pkt)
  3. Norwegia (7.45 pkt)
  4. Słowenia (7.19 pkt)
  5. Szwajcaria (7.01 pkt)
  6. Hiszpania (6.97 pkt)
  7. Portugalia (6.88 pkt)
  8. Kanada (6.67 pkt)
  9. Holandia (6.15 pkt)
  10. Polska (5.97 pkt)

A które kraje wyszły najgorszej w tym zestawieniu? Za najmniej bezpieczny kraj do samotnych podróży kobiet uznano Kolumbię (34. miejsce), Kostarykę (33.), Stany Zjednoczone (32.), Chile (31.) i Turcję (30. pozycja w zestawieniu).

Źródło: Bounce, traveloffpath.com, gazeta.pl

loader
Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile