Zamknij
Królowa Elżbieta II
Elżbieta II w zamku Balmoral
fot: Jane Barlow/AFP/East News

Tu zmarła królowa Elżbieta II. Oczy świata zwrócone na zamek Balmoral

Nina Czochara
Nina Czochara Redaktor Radia Zet
09.09.2022 14:30

Królowa Elżbieta II ostatnie chwile swojego życia spędziła w zamku Balmoral w Szkocji. To letnia rezydencja rodziny królewskiej, będąca jednocześnie ulubioną posiadłością brytyjskiej monarchini. W miejscu tym rozegrało się wiele ważnych wydarzeń. Właśnie tutaj Elżbieta przyjęła oświadczyny księcia Filipa, tu też dowiedziała się o śmierci księżnej Diany.

Pierwsze informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II popłynęły w świat nie z pałacu Buckingham w Londynie, kojarzonego zwykle z brytyjską rodziną królewską, ale z ze szkockiego zamku Balmoral. Okazuje się, że królowa Wielkiej Brytanii ukochała sobie ten zamek od dawna i spędzała w nim średnio dwa miesiące w ciągu roku. Tutaj także spędziła swoje ostatnie dni życia. Pod rezydencją gromadzą się obecnie tłumy Brytyjczyków, którzy chcą oddać hołd zmarłej królowej.

Ulubiona rezydencja Elżbiety II

Brytyjska monarchini miała do dyspozycji wiele zamków i pałaców, ale z większości z nich korzystała jedynie ze względu na pełnioną funkcję. Tylko dwa z tych obiektów stanowiły oficjalnie jej własność – to Sandringham House w hrabstwie Norfolk w Anglii oraz zamek Balmoral we wschodniej Szkocji.

Utarło się, że drugi z obiektów, czyli wspomniany zamek Balmoral, był ulubioną rezydencją królowej. Cała posiadłość obejmowała jednak nie tylko zamek, ale rozległe zielone tereny będące własnością rodziny panującej. Urokliwe i spokojne otoczenie sprawiały, że królowa chętnie się tam ukrywała i odpoczywała od zgiełku Londynu.

Zamek Balmoral w Szkocji
Królewska posiadłość obejmuje teren o powierzchni 20 tys. hektarów
fot. Shutterstock

Elżbieta II wracała do Szkocji od dziesięcioleci, a w Balmoral tradycyjnie pojawiała się na początku sierpnia i pozostawała tam do końca września. Podobno, gdy nadchodził oficjalny dzień przylotu, królowa potajemnie przemierzała półtorej godziny z powrotem do Aberdeen, okrążała budynek portu lotniczego, a następnie wychodziła z hali przylotów, aby pomachać poddanym.

Na miejsce, w którym królowa miała zawsze czuć się „najbardziej szczęśliwa”, zwrócone są teraz oczy świata.

Zamek z historią

Zamek Balmoral położony jest około 80 km na zachód od Aberdeen w Szkocji. Od Londynu dzieli go ponad 800 km. Posiadłość ta należy do rodziny panującej od 1852 roku, gdy jej właścicielami stali się królowa Wiktoria i jej mąż, książę Albert. Kilka lat po zakupie stary obiekt zyskał całkowicie nowe oblicze i stał się majestatyczną budowlą w stylu neogotyckim. Co ciekawe, ponieważ zamek ten został oficjalnie zakupiony przez księcia Alberta, nie jest własnością państwa, a prywatną rezydencją brytyjskiej rodziny. To oznacza, że gdyby nawet ród Windsorów stracił tron, Balmoral wciąż pozostanie w ich rękach.

Majestatyczna budowla obejmuje aż 52 sypialnie oraz pomieszczenia usługowe. W południowo-wschodniej części powstała charakterystyczna, 24-metrowa wieża. Na terenie przynależącym do Balmoral, oprócz charakterystycznego zamku, znajduje się blisko sto pięćdziesiąt budynków i obiektów. Królewska posiadłość obejmuje teren o łącznej powierzchni 20 tys. hektarów, w tym lasy oraz pola uprawne. Znaczna część tych obszarów to tereny dziewicze, bez śladów działalności człowieka.

Od 1931 roku zamek został udostępniony również dla turystów. Od początku kwietnia do końca lipca możliwe jest zwiedzanie niektórych pomieszczeń, w tym m.in. sali balowej. Nikt z odwiedzających nie może jednak zobaczyć prywatnych komnat królewskich. 

Miejsce ważnych wydarzeń

Balmoral jest własnością brytyjskiej rodziny królewskiej od 170 lat. W tym czasie szkocka posiadłość była miejscem wielu ważnych wydarzeń dla Elżbiety II oraz jej bliskich. Właśnie tutaj monarchini przyjęła oświadczyny księcia Filipa. Tutaj też, a dokładniej w domku myśliwskim Birkhall, w 1947 roku przyszła monarchini wraz ze swoim mężem spędzili miesiąc miodowy. W 1997 roku podczas pobytu w zamku Elżbietę II zastała również tragiczna informacja o śmierci księżnej Diany w Paryżu.

Rodzina królewska w Balmoral w 1957 r.
Rodzina królewska w Balmoral w 1957 r.
fot. UPPA/Photoshot/Reporter/East News

W ostatnich dniach, a dokładniej 6 września, odbyła się audiencja, podczas której brytyjska monarchini powierzyła przewodniczącej partii konserwatywnej Liz Truss sformułowanie nowego rządu. Spotkanie odbyło się w zamku Balmoral ze względu na zły stan zdrowia Elżbiety II.

Niedługo później świat obiegła informacja, że stan zdrowia brytyjskiej królowej mocno się pogorszył. Wówczas do szkockiej posiadłości zjechała się cała rodzina, na czele z księciem Karolem, następcą tronu, oraz wnuki. W czwartek 8 września pojawił się komunikat pałacu Buckingham, w którym przekazano, że Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. W ten sposób zamek Balmoral stał się miejscem, w którym rządząca 70 lat monarchini spędziła swoje ostatnie chwile życia.

Nina Czochara
Nina Czochara

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wielka miłośniczka języka polskiego i podróży. Od lat zajmuje się pisaniem. Wcześniej copywriterka w biurze podróży, obecnie redaktorka działu Podróże portalu RadioZET.pl. Kocha Tajlandię, Włochy i Grecję, ale lubi też od czasu do czasu rozbić namiot na Mazurach i tam odciąć się od świata. W wolnej chwili czyta, uczy się grać na keyboardzie, spaceruje i jeździ na rowerze.