Zamknij

W Paryżu powstanie niezwykła atrakcja turystyczna. Będzie kosztowała miasto 130 mln euro

11.03.2022 14:58
Paryż
fot. Shutterstock

Władze miasta wpadły na pomysł stworzenia w Paryżu atrakcji turystycznej, która przy okazji będzie miała dla mieszkańców niezwykle praktyczny wymiar. Chcą bowiem zbudować tu... kolej linową. Miałaby ona dowozić ludzi do już istniejącej linii metra. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pasażerowie pojadą nią już w 2025 roku.

Paryż co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Uchodzi on za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Ziemi, a do tego ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Dotychczas przyjezdni chętnie oglądali tutaj majestatyczną wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny, Katedrę Notre-Dame czy Panteon. Już niebawem będą mogli jednak skorzystać także z nowych rozrywek.

Władze stolicy Francji wyszły bowiem z pomysłem poprowadzenia przez miasto kolejki linowej, która miałaby wymiar nie tylko turystyczny, ale też ułatwiałaby przemieszczanie się po mieście. Jeżeli plan zostanie zaakceptowany i jego realizacja się nie opóźni, pierwsi turyści pojadą nią już a 3 lata.

W Paryżu powstanie niezwykła kolej linowa. Będzie kosztowała miasto 130 mln euro

Władze Paryża mają w planach utworzenie w mieście kolei linowej, która ułatwiałaby mieszkańcom transport, a do tego stanowiłaby ciekawą atrakcję turystyczną. Obiekt miałby zostać otwarty w 2025 roku i wtedy też pierwsze osoby mogłyby się przejechać jego wagonikami.

Kolej linowa ma łączyć przedmieścia Villeneuve-Saint-Georges ze stacją Pointe du Lac (do której dojeżdża metro linii nr 8) w gminie Creteil w Paryżu. Jej trasa ma obejmować 4,5 km drogi, a przejechanie jej ma zająć zaledwie 17 minut. W ten sposób taki środek transportu stanowiłby świetną alternatywę m.in. dla autobusów.

Nowa atrakcja turystyczna miałaby w godzinach szczytu ruszać co pół minuty. W jednej gondoli przewidywane jest miejsce dla 10 osób, a warto dodać, że dziennie cała kolejka miałaby obsługiwać aż 11 tysięcy chętnych.

Szacuje się, że projekt będzie kosztował miasto ponad 130 mln euro. Rozwiąże jednak problem transportu między terenami miasta, które położone są na różnych wysokościach.

Źródło: Fly4free/WP Turystyka