Zamknij

To największa szopka bożonarodzeniowa na świecie. Składa się z niemal 20-metrowych figur

07.12.2022 14:16

W Alicante po raz kolejny stanęła największa na świecie szopka bożonarodzeniowa. Za sprawą swoich rozmiarów - niektóre figury mają niemal 20 metrów wysokości - w 2019 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. "Ta monumentalna stajenka i sześć spektakularnych aniołów dają nam szczęście i radość w tych szczególnych dniach" - powiedział burmistrz miasta.

To największa szopka bożonarodzeniowa na świecie. Składa się z niemal 20-metrowych figur
fot. Shutterstock

Szopka to jeden z nieodłącznych elementów Świąt Bożego Narodzenia. Według tradycji przedstawia ona miejsce narodzin Chrystusa. Najczęściej obrazuje moment przybycia do Świętej Rodziny (Jezusa, Maryi i Józefa) pasterzy oraz Trzech Króli.

Zobacz także: To największa choinka na świecie. Trafiła do Księgi rekordów Guinnessa

Szopki nawet na kilka tygodni przed świętami budowane są w większości kościołów, a także w centralnych częściach wielu miast nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jedna z najbardziej okazałych znajduje się w miasteczku Alicante położonym we wschodniej Hiszpanii w regionie Walencja.

Hiszpania. To największa szopka bożonarodzeniowa na świecie

Szopka w Alicante składa się z figury świętego Józefa mierzącej ponad 18 metrów wysokości, św. Marii o wysokości 10,5 m oraz Dzieciątka Jezus (3,25 m). Jej twórcą jest José Manuel García Esquiva. Artysta wykonał figury Świętej Rodziny z tworzyw sztucznych i żelaza.

Od 2019 roku szopka za sprawą swoich rozmiarów znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jak zauważa Wirtualna Polska Turystyka, wcześniej ten wyjątkowy tytuł należał do miasta Monterrey w północno-wschodnim Meksyku. Tamtejsza bożonarodzeniowa szopka była czterokrotnie mniejsza od tej w Alicante.

W tym roku do figur Świętej Rodziny dołączyli Trzej Królowie - ponad 16-metrowy Baltazar, niemal 16-metrowy Kacper i 11-metrowy Melchior. Co więcej, w różnych punktach miasta - na głównych ulicach i placach oraz na stacji kolejowej - rozmieszczono dodatkowo sześć figur aniołów. Dwie z nich mierzą 8 m, a zaprojektował je Javier Gómez Morollón. Pozostałe cztery mają 9 m wysokości i zostały skonstruowane przez Lorezno Santanę.

Zobacz także: Hiszpania. Miasto na południu kraju zmieniło nazwę na "Ukraina"

Chcemy uczynić z Alicante stolicę Bożego Narodzenia. Ta monumentalna stajenka i sześć spektakularnych aniołów dają nam szczęście i radość w tych szczególnych dniach - powiedział burmistrz Luis Barcala.

Szopka zajmuje powierzchnię ponad 180 tys. m kw.; jest to największy zarejestrowany dotąd obszar. Na dzieło przeznaczono prawie 150 tys. dolarów.

Alicante w Hiszpanii 

Alicante to popularny kierunek wakacyjny, także wśród turystów z Polski. Nie ma się zresztą co dziwić. W końcu to wyjątkowe miasto oferuje wiele ciekawych atrakcji. Nie sposób więc się tu nudzić. Będąc w Alicante, warto wybrać się m.in. do zamku św. Barbary, który wznosi się na wzgórzu Benacantil na wysokości 166 metrów. To jedna z największych średniowiecznych fortec w całej Hiszpanii. 

Można też przejść się Explanada de Espana, czyli palmową promenadą oraz Rambla Méndez Núnez znaną ulicą handlową w centrum miasta. Z kolei po spacerze warto odpocząć w nadmorskim parku, najstarszym w Alicante - Parque Canalejas.

Zobacz także: Oto najbardziej rozczarowujące miasta świata. W rankingu znalazło się też miejsce w Europie

loader

RadioZET.pl/PAP(Grażyna Opińska)/turystyka.wp.pl/national-geographic.pl