Zamknij

Oto najdroższe miasta świata w 2022 roku. Wśród nich kilka europejskich miejscowości

05.12.2022 13:20

Do sieci trafił ranking najdroższych miast świata 2022 opracowany przez Economist Intelligence Unit (EIU). W zestawieniu znalazły się miejsca, w których życie jest naprawdę drogę. Jeżeli rozważacie przeprowadzkę, koniecznie się z nim zapoznajcie.

Nowy Jork
fot. Shutterstock

Według tegorocznego Worldwide Cost of Living Index - raportu opublikowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) - średnie koszty utrzymania wzrosły w 2022 r. o 8,1%. Wpływ na to miała wojna w Ukrainie, a także utrzymujące się skutki pandemii koronawirusa. Jak to się przekłada na życie w dużych miastach na świecie?

Marka przygotowała zestawienie najdroższych miejscowości w 2022 roku. Na pierwszym miejscu znajduje się miejsce, które w poprzednich latach plasowało się poza pierwszą piątką. W rankingu nie zabrakło też popularnych europejskich miast. Zobaczcie jakich.

Zobacz także: Wybrano najtańsze miasta na city break w Europie. To może być gotowa lista podróżnicza

Oto najdroższe miasta do życia w 2022 roku

Z danych zebranych przez EIU wynika, że średni wzrost cen w 172 miastach branych pod uwagę jest najwyższy od 20 lat.

Wojna w Ukrainie, sankcje nałożone na Rosję przez zachodnie kraje, a także chińska polityka zero COVID-19 spowodowały problemy w łańcuchu dostaw, które w połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi i zmianami kursów walut doprowadziły do kryzysu kosztów życia na całym świecie - powiedziała Upasana Dutt, szef działu światowych kosztów utrzymania w EIU.

Wzrosły ceny benzyny, gazu, żywności, usług komunalnych, a także artykułów gospodarstwa domowego. I właśnie to miało wpływ na kształtowanie się tegorocznego rankingu.

W pierwszej dziesiątce najdroższych miast na świecie znalazły się aż cztery miasta europejskie - Zurych, Paryż, Kopenhaga i Genewa. Co ciekawe, Londyn, który zwykle plasował się w czołówce, w tym roku spadł aż na 27. miejsce.

Jakie miasto "wygrało" w tym roku pod względem kosztów życia? Pierwsze miejsce dla wielu osób będzie zaskoczeniem. Uplasował się tutaj bowiem Nowy Jork (na równi z Singapurem). Nigdy wcześniej to popularne amerykańskie miasto nie zaszło pod tym względem tak daleko. W 2021 roku plasowało się ono dopiero na 6. pozycji.

Dwie inne amerykańskie metropolie również znalazły się w pierwszej dziesiątce - mowa o Los Angeles, które zremisowało na czwartym miejscu z Hongkongiem, i o San Francisco na ósmym miejscu.

W sumie 22 ze 172 miast, które co roku śledzi EIU, znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Jak przedstawia się czołówka najdroższych miast na świecie? Koniecznie zobaczcie:

1. Nowy Jork i Singapur

3. Tel Awiw

4. Hongkong i Los Angeles

6. Zurych

7. Genewa

8. San Francisco

9. Paryż

10. Kopenhaga

W celu stworzenia listy najdroższych miejscowości EIU porównuje ok. 400 indywidualnych cen ponad 200 produktów i usług w 172 miastach. Przedstawiciele marki badają szereg firm - zarówno z wyższej, jak i niższej półki - aby zorientować się, jak bardzo ceny zmieniały się w ciągu ostatniego roku.

Źródło: CNN

loader