Zamknij

Portugalia - wakacje 2022. Jakie atrakcje zobaczyć, co zjeść i co tu ze sobą zabrać?

24.07.2022 18:38

Portugalia przyciąga tysiące turystów na wakacje 2022. Sprzyja temu łagodny klimat, idealna temperatura, czysta woda i plaże, a także piękna architektura. Tu też poczujesz wakacyjną atmosferę, posurfujesz i zjesz pyszne dania. Co zobaczyć w Portugalii i o czym pamiętać przed wyjazdem?

Portugalia
fot. Shutterstock

Portugalia leży na zachodzie Europy przy samym Oceanie Atlantyckim. Graniczy z Hiszpanią, ale jest od niej zupełnie inna. Turystów przyciągają tutaj piękne plaże, idealne warunki na surfing, architektura, a także dużo słońca. Co takiego warto zobaczyć w Portugalii? Co zjeść i jak spędzić tu wakacje 2022? O tym przeczytacie w naszym krótkim przewodniku.

Wakacje 2022 w Portugalii

Najdalej wysunięty na zachód kraj w Europie, który przyciąga tysiące, to właśnie Portugalia. Wakacje 2022 w tym miejscu to przede wszystkim wiele możliwości. Możecie tu zwiedzić stolicę kraju, czyli Lizbonę, magiczne Porto, zajrzeć na plażę w Algarve czy udać się na portugalskie wyspy - Maderę lub Azory. W Portugalii znajdą coś dla siebie fani odpoczynku, dobrego jedzenia, a także aktywności.

Zobacz także: Algarve: 8 atrakcji słonecznego wybrzeża Portugalii

Co warto zobaczyć w Portugalii

Wybierając się na urlop do Portugalii, warto pamiętać o tym, żeby odwiedzić nie tylko plaże, ale też obejrzeć tutejsze zabytki. Turystom poleca się zwiedzenie Lizbony - pieszo oraz kultowymi żółtymi tramwajami, wybrać się na wycieczkę do Sintry, aby podziwiać pałace, a także na koniec Europy, czyli na przylądek Cabo da Roca. Na przedmieściach Lizbony leży Belém, skąd kiedyś wyruszyła w świat wyprawa odkrywcy Vasco da Gamy.

Na miłośników natury, relaksu, klifów, leniuchowania, ale też surfingu czekają plaże i fale w regionie Algarve czy Porto. Nie zapominajmy jednak też o miejscowości Faro, sanktuarium w Fatimie, a także o lokalnym rękodziele w postaci kolorowych azulejos - to nic innego, jak ceramiczne kwadratowe płytki, które zdobią tu wiele ulic oraz budynków. Przedstawiają one kolorowe wzory, sceny historyczne, ale nie tylko.

Nie możemy zapomnieć także o posłuchaniu kultowych pieśni fado, czyli nastrojowych melodii wykonywanych przy akompaniamencie portugalskich gitar.

Co warto zjeść w Portugalii

W Portugalii warto zjeść świeże ryby i pyszne owoce morza, a to wszystko smakuje najlepiej w towarzystwie portugalskich win, które są słynne na cały świat. Tutejsza kuchnia bazuje na tym, co ludziom dało morze. Dlatego też charakterystyczne dla tego regionu są paszteciki z dorsza, grillowane lub pieczone sardynki, zapiekanka z dorsza a bras, ryż z owocami morza, ale też gulasz z mięs i warzyw. Na deser z kolei zjada się tutaj portugalskie muffiny dyniowe.

Zobacz także: Madera - wakacje 2022: co warto zobaczyć i zjeść oraz co zabrać ze sobą na wyjazd?

Pogoda w Portugalii - co ze sobą zabrać

Portugalia słynie z optymalnego klimatu, jednak warto pamiętać, że na jej północy jest znacznie chłodniej niż na południu. Latem jest tu bardzo ciepło - temperatura powietrza waha się od 20 do nawet 40 stopni Celsjusza, ale woda ma ok. 22 stopni. Plażowiczom zatem poleca się wyjazd do Portugalii w lipcu. Z kolei osoby, które chcą zwiedzić tutejsze miasta, powinny udać się tu już od marca. Wówczas temperatura jest optymalna. Warto zabrać ze sobą coś, co ochroni nas przed wiatrem.

loader