Zamknij

Przylądek Skagen. To tu łączą się dwa morza, ale się ze sobą nie mieszają

21.11.2022 14:51

To wyjątkowe miejsce, które znajduje się w Danii, przyciąga tysiące turystów z całego świata. Miłośnicy mórz z pewnością powinni je odwiedzić choć raz w życiu. Wszystko dlatego, że mają niezwykłą okazję, aby zobaczyć granicę między dwoma tego typu zbiornikami wodnymi.

Przylądek Skagen
fot. Shutterstock

Miłośnicy jezior, mórz i oceanów z pewnością mają na swojej liście miejsc do odwiedzenia Malediwy, które mogą pochwalić się turkusową i ciepłą wodą Oceanu Indyjskiego czy australijskie jezioro Hillier o wyjątkowej różowej barwie. Do swojego rankingu celów podróżniczych powinni jednak dodać wyjątkową lokalizację, która znajduje się w Danii.

Mowa o Przylądku Skagen. To właśnie w tym regionie spotykają się ze sobą dwa morza. Co ciekawe - ich wody się ze sobą nie mieszają. Nic więc dziwnego, że zdjęcia tego obszaru robią kolosalne wrażenie.

Zobacz także: Ta plaża na Malediwach wygląda magicznie. Woda świeci tu na niebiesko

Przylądek Skagen. To tu łączą się dwa morza, ale się ze sobą nie mieszają

Przylądek Skagen to wyjątkowe miejsce na mapie świata. Jest to najbardziej na północ wysunięty cypel duńskiego Półwyspu Jutlandzkiego. Ma on ok. 5 km długości i pokryty jest drobnym białym piaskiem. To właśnie z tego miejsca można obserwować niezwykłe zjawisko.

W okolicach tego lądu bowiem spotykają się dwa duże zbiorniki wodne - Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. I choć się ze sobą stykają, ich wody się nie łączą. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądają w zetknięciu ze sobą - jedna ma kolor szary (to wody cieśniny Skagerrak), a druga zielony (Kattegat).

Jak to się dzieje, że oba te morza się ze sobą stykają, ale zamiast się wymieszać, tworzą widocznie zarysowaną granicę? Otóż wytłumaczenie jest naprawdę proste - ich wody mają inną temperaturę, a także zasolenie. Na tym jednak nie koniec niespodzianek - choć oba akweny mają różne zabarwienie, dominują w nich także różne prądy, które sprawiają, że wody płyną tu w różnych kierunkach - w Skagerrak od północnego zachodu, a w Kattegat od południowego wschodu.

Warto dodać, że jeżeli wybierzecie się w te okolice, aby zobaczyć niezwykłe zetknięcie się dwóch mórz, czeka was całkiem długa wędrówka. Wszystko dlatego, że cypelek znajduje się ok. 3 km od miejscowości Skagen i można dotrzeć do niego piechotą.

Wybierzecie się w te rejony?

loader
Praga
7 Zobacz galerię
fot. Shutterstock