Zamknij

Powstaje największe lotnisko na świecie. Ma obsługiwać nawet 185 mln pasażerów rocznie [WIDEO]

30.11.2022 14:11

Arabia Saudyjska ma zamiar zbudować jedno z największych lotnisk na świecie. Wiemy, jak ma wyglądać King Salman International Airport i kiedy zacznie funkcjonować w rozszerzonej wersji. Koniecznie poznajcie szczegóły tej inwestycji.

Lotnisko
fot. Shutterstock/youtube.com

Królestwo Arabii Saudyjskiej to państwo położone na Półwyspie Arabskim. Kraj zajmuje jego większą część, a jego lokalizacja sprawia, że spokojnie może stać się centrum handlu i turystyki. Tędy bowiem kursują długodystansowe samoloty, w tym regionie także wielu podróżnych ma swoje przesiadki. Stąd też pomysł, aby to właśnie w Arabii powstał największy port lotniczy na świecie.

King Salman International Airport ma obsługiwać nawet 185 mln pasażerów rocznie. Czym jeszcze będzie się charakteryzował ten obiekt i czym będzie się wyróżniał na tle tych istniejących? Plany są ambitne.

Zobacz także: Lotniska w Europie znoszą limit płynów w bagażu podręcznym. Pasażerów czekają ogromne zmiany

Największe lotnisko na świecie powstaje w Arabii Saudyjskiej

King Salman International Airport ma mieć aż 6 równoległych pasów startowych. Ogromny obiekt zlokalizowany w Rijadzie ma wnosić rocznie ok. 7 mld dolarów do PKB Arabii Saudyjskiej. Lotnisko pomoże zwiększyć roczny ruch pasażerski w kraju z 29 milionów do 120 milionów podróżnych do 2030 roku. Do 2050 roku ma jednak obsługiwać nawet 185 mln osób rocznie. 

Nowe lotnisko uzyska certyfikat LEED Platinum, dzięki uwzględnieniu w projekcie najnowocześniejszych ekologicznych inicjatyw i będzie zasilane energią odnawialną. Inwestycja, która ma zostać wybudowana przez Fundusz Inwestycji Publicznych, obejmie istniejące terminale nazwane imieniem króla Khalida, które do 2050 r. będą w stanie obsłużyć 3,5 miliona ton ładunków.

Arabski port lotniczy ma stać się miejscem, które koncentrować się będzie na bezproblemowych podróżach klientów, światowej klasy operacjach i innowacjach. Co ważne, podczas budowy lotniska mają wziąć wzięte pod uwagę tożsamość oraz kultura saudyjska.

Projekt lotniska jest zgodny z wizją Arabii Saudyjskiej, w której Rijad ma stać się jedną z dziesięciu największych gospodarek miejskich na świecie i wesprze wzrost populacji Rijadu do 15-20 milionów ludzi do 2030 r. - podaje agencja SPA. 

King Salman stworzy 103 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Jak będzie wyglądało to wyjątkowe lotnisko? Już teraz możemy obejrzeć jego wizualizacje w mediach społecznościowych.

Źródło: Arab News

loader