Zamknij

Wybrano najlepsze miasta we Włoszech. Tam żyje się najlepiej [Ranking]

14.12.2022 12:18

Opublikowano ranking włoskich miast, w których poziom życia jest najwyższy. Po raz piąty w ciągu 12 lat na podium jest Bolonia, czyli znane miasteczko w regionie Emilia-Romania. W zestawieniu nie brakuje jednak zaskoczeń. 

Bolzano, turyści
fot. Shutterstock

Ranking włoskich miast został stworzony przez dziennik ekonomiczny "Il Sole-24 Ore". W opracowaniu tej listy wzięto pod uwagę takie czynniki jak poziom usług, oświaty, szkolnictwa wyższego, bezpieczeństwa, innowacje, sytuacja na rynku pracy, aktywność biznesu. Które miasta we Włoszech są najlepsze do życia?

Zobacz także: Oto najdroższe miasta świata w 2022 roku. Wśród nich kilka europejskich miejscowości

Ranking najlepszych miast we Włoszech

Pełna lista obejmuje aż 107 miast. Okazuje się, że trzy pierwsze miejsca w rankingu najwyższego poziomu jakości życia we Włoszech zajmują Bolonia, Bolzano i Florencja. Zwycięskie miasto, czyli Bolonia, już po raz piąty triumfuje. 

W porównaniu z poprzednim rokiem Bolonia poprawiła swoje notowania o pięć miejsc i potwierdziła swój prymat z lat 2000, 2004, 2011 i 2020.

Burmistrz Matteo Lepore na łamach gazety wyjaśnił sukces Bolonii. „Jego sekretem jest wysoki poziom dobrobytu społecznego i kulturalnego, zagwarantowanego przez miasto małe, liczące 400 tysięcy mieszkańców, ale otwarte na świat, bo jest międzynarodowym skrzyżowaniem dróg”. Zauważa się, że duży wpływ na pozycję stolicy Emilii-Romanii ma też tamtejszy uniwersytet - najstarsza uczelnia świata zachodniego, założona w 1088 roku.

Bolzano położone w Trydencie-Górnej Adydze, sklasyfikowane na drugiej pozycji już po raz dziewiąty, pięć razy prowadziło w rankingu. Trzecia jest Florencja, która jeden raz zajmowała pierwsze miejsce. Poza podium na kolejnych w tym roku miejscach znalazły się: Siena, Trydent, Aosta i Triest. 

Mediolan zajmuje 8. miejsce w rankingu i spadł o 6 pozycji w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Rzym – 31. (spadek o 18 miejsc), a Turyn – 40. (spadek o 9 miejsc). Na 98. miejscu jest Neapol, a na ostatnim 107. – Crotone w Kalabrii.

Bolonia – włoskie miasto wież

Bolonia to miasto w północnych Włoszech oraz stolica regionu Emilia-Romania. Właśnie tutaj znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie. Nie brakuje też architektonicznych i kulturalnych dzieł sztuki, które można spotykać na każdym kroku.

Niekwestionowanym symbolem Bolonii są wieże. Ze względu na to, że niegdyś znajdowało się tu aż 100 wież, miasto nazywane było "średniowiecznym Nowym Jorkiem". Do dzisiaj zachowało się 20 tego typu obiektów - najpopularniejsze są wieża Asinella i Garisenda.

Co jeszcze warto zobaczyć? Na przykład bazylikę Świętego Petroniusza (San Petronio) z zegarem astronomicznym, fontannę Neptuna, ratusz czy Katedrą Świętego Piotra.

Bolonia nazywana jest też La Grassa (tłusta) ze względu na swą tradycyjnie kaloryczną kuchnię.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

San Gimignano, Włochy
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock