Zamknij

Wielka Brytania łagodzi zasady wjazdu. Zwalnia turystów z testu na COVID-19 przed przyjazdem

20.09.2021 11:02

Wielka Brytania na początku października zmieni zasady wjazdu do kraju. Przede wszystkim zniknie obecny "system świateł drogowych" z podziałem państw na listy: czerwoną, żółtą i zieloną, a także zniesiony zostanie obowiązek wykonywania testu na koronawirusa przed przyjazdem do Anglii z zagranicy.

Wielka Brytania łagodzi zasady wjazdu. Zwalnia turystów z testu na COVID-19 przed przyjazdem
fot. SHUTTERSTOCK

Obecnie obowiązujące zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii są dość surowe. Przede wszystkim turyści, nawet ci z krajów z zielonej listy, przed przyjazdem muszą wykonać kosztowny test w kierunku COVID-19. Już niebawem jednak ma się to zmienić. Od października zasady wjazdu do Anglii będą prostsze i łagodniejsze.

Wielka Brytania zwalnia turystów z testu na COVID-19 przed przyjazdem

Wielka Brytania 4 października obecny "system świateł drogowych" z podziałem państw na listy: zieloną, żółtą i czerwoną, zastąpi systemem dwupoziomowym. Oznacza to, że wszystkie miejsca, które nie będą na czerwonej liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego, automatycznie zostaną uznane za bezpieczne. 

Od poniedziałku Anglia dołączy także do krajów, które od turystów przed przyjazdem nie wymagają okazania testu na obecność koronawirusa. Łagodniejsze restrykcje na granicy będą dotyczyć wszystkich w pełni zaszczepionych podróżnych przybywających do Anglii z państw spoza czerwonej listy.

Nadal jednak zaszczepieni turyści będą musieli wykupić i wykonać test na COVID-19 w drugim dniu pobytu w Wielkiej Brytanii. Dobra wiadomość jest taka, że od końca października pasażerowie będą mogli zastąpić obowiązuje do tej pory testy typu PCR tańszymi testami antygenowymi. Każdy, kto uzyska wynik pozytywny, będzie musiał odbyć kwarantannę w domu i wykonać bezpłatny już test PCR, który zostanie poddany sekwencjonowaniu kodu genetycznego wirusa, co ma pomóc w identyfikacji nowych wariantów. Co ważne, osoby niezaszczepione nadal będą musiały wykonywać testy PCR.

A co z turystami, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii z krajów z czerwonej listy? Tacy pasażerowie nadal będą musieli wykonać test przed przekroczeniem granicy oraz odbyć płatną, 10-dniową kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Ponadto zobowiązani będą do wykonania dwóch testów - w 2. i 8. dniu pobytu w izolacji.

Z czerwonej listy, na której dotychczas było ponad 50 państw i terytoriów, osiem zostanie zdjętych od środy rano. Są to: Turcja, Egipt, Kenia, Pakistan, Malediwy, Sri Lanka, Oman oraz Bangladesz.

Dzisiejsze zmiany oznaczają prostszy, bardziej przejrzysty system. Z mniejszą liczbą testów i niższymi kosztami, co pozwoli większej liczbie osób na podróżowanie, zobaczenie bliskich lub prowadzenie interesów na całym świecie, a jednocześnie zapewni impuls dla przemysłu turystycznego - oświadczył brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Jednocześnie zapowiedział, że nowy system ma funkcjonować co najmniej do końca 2021 roku.

Ogłoszone zmiany będą miały zastosowanie wyłącznie do przyjazdów do Anglii. Szkocki rząd poinformował, że na razie nie dostosuje się do zapowiedzianego dla Anglii złagodzonego reżimu podróżnego i nadal będzie wymagał wykonania testu na obecność koronawirusa przed przyjazdem i testu typu PCR po przyjeździe.

loader

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)/gov.pl