Zamknij

Austria zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych. Duże zmiany od 8 listopada

04.11.2021 11:03
Wiedeń, restauracja
fot. Shutterstock

W Austrii stale rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. W związku z tym sześć z dziewięciu austriackich landów zaostrza restrykcje dotyczące korzystania z gastronomii. Osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19 nie będą mogły wejść do restauracji i barów, nawet jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR. Zmiany zaczną obowiązywać od 8 listopada. 

Austria zmaga się z kolejną falą zakażeń. Kanclerz tego kraju, Alexander Schallenberg, w minionym tygodniu zapowiedział, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 mogą zostać objęte lockdownem

Na razie władze europejskiego kraju zaostrzają obowiązujące restrykcje przeciwepidemiczne. Środki ochrony przed Covid-19 w Austrii określane są za pomocą kilkupoziomowego modelu, który opiera się na danej sytuacji covidowej. Wskaźnik zajętości łóżek na oddziałach intensywnej terapii przekroczył obecnie 300, co oznacza, że w życie wchodzą zasady odpowiadające drugiemu etapowi ograniczeń (2 G). To z kolei przekłada się na spore utrudnienia dla niezaszczepionych.

Austria. Zaostrzone restrykcje dla niezaszczepionych

Jak podaje portal Austria Info, drugi etap środków ochrony przed Covid-19 wchodzi w życie w poniedziałek, 8 listopada. Jest to zasada 2G (z niem. geimfpt, genesen), która oznacza, że tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli korzystać z gastronomii nocnej, après-ski (czyli rozrywkowych atrakcji w ośrodkach narciarskich i imprezach bez wyznaczonych miejsc siedzących dla ponad 500 osób. Nie obowiązują też domowe testy antygenowe (dotyczy wszystkich dziedzin, w tym gastronomii, jarmarków itp.).

"Rzeczpospolita" podaje jednak (powołując się na „Südwest Presse”), że w sześciu landach władze zapowiedziały już mocniejsze zaostrzenie zasad dla osób niezaszczepionych. Od 8 listopada nie będą oni mogli wejść do restauracji i barów, zakazany im będzie również udział w większych wydarzeniach. Nie będzie nawet uznawany negatywny wynik testu PCR.

Z usług lokali gastronomicznych oraz większych imprez będą mogły korzystać wyłącznie osoby, które są w pełni zaszczepione lub przechorowały Covid-19. Zaostrzonymi restrykcjami będą objęte takie austriackie regiony jak: Tyrol, Górna Austria, Karyntia, Styria, Wiedeń i Dolna Austria.

Co więcej, wszyscy będą zobowiązani nosić maseczki medyczne w miejscach zamkniętych – np. w halach targowych czy centrach handlowych. 

Austria. Narty z paszportem covidowym

Austria ponownie otworzy swoje ośrodki narciarskie pod koniec listopada. Korzystanie z wyciągów narciarskich i kolejek linowych możliwe będzie dla zaszczepionych lub osób z negatywnym wynikiem testu. Obecnie, by uzyskać dostęp do obiektów apres-ski należy okazać dowód szczepienia, przebytej infekcji lub negatywnego wyniku testu na Covid-19. W przypadku zaostrzenia restrykcji wejść będą mogli tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy.

Przypomnijmy, że od 1 listopada w Austrii zasada 3G (geimpft- zaszczepiony, genesen - wyleczony, getestet- przetestowany) obowiązuje w miejscu pracy. Oznacza to, że pracownicy muszą przedstawić certyfikat szczepienia, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu. Dzięki temu w większości lokali handlowych została wyeliminowana konieczność noszenia maski przez pracowników. Jedynymi wyjątkami pozostają placówki opieki i szpitale, w których oprócz 3G pozostanie wymóg zasłaniania ust i nosa.

Źródło: rp.pl, austria.info/pl, gov.pl