Zamknij

Japonia przedłuża zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Turyści nie polecą tam przez najbliższe tygodnie

Jolanta Waligóra
11.01.2022 12:15

We wtorek premier Fumio Kishida ogłosił, że rząd Japonii przedłuża obecny zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców nieposiadających zezwolenia na stały pobyt. Turyści nie będą mogli tam polecieć przez kilka najbliższych tygodni.

Japonia przedłuża zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Turyści nie polecą tam przez najbliższe tygodnie
fot. SHUTTERSTOCK

Zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców został wprowadzony w Japonii 30 listopada 2021 roku po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia nowym wariantem koronawirusa, uznawanym za znacznie bardziej zaraźliwy od wcześniejszych. Początkowo restrykcje miały obowiązywać przez miesiąc. W związku z błyskawicznym rozprzestrzenianiem się Omikronu na świecie zakaz ten kilkukrotnie przedłużano. Niedawno ponownie zaktualizowano przepisy.

Japonia przedłuża zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Do kiedy?

Premier Japonii Fumio Kishida poinformował, że zakaz wjazdu dla cudzoziemców będzie obowiązywał do końca lutego 2022. Niewykluczone jednak - jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie - że zostanie wydłużony.

"Sytuacja związana z zakażeniami Omikronem wyraźnie różni się w kraju i za granicą, więc obecne przepisy (dotyczące wjazdu do Japonii) będą utrzymane do końca lutego" - powiedział dziennikarzom Kishida. Zaznaczył, że w niektórych wyjątkowych wypadkach uwzględnione mogą zostać kwestie humanitarne i interes narodowy Japonii.

Warto także wspomnieć, że w ostatnich dniach w niektórych częściach Japonii odnotowano szybki wzrost liczby wykrywanych zakażeń koronawirusem. W związku z tym w prefekturze Okinawa oraz części prefektur Yamaguchi i Hiroszima przywrócono w niedzielę restrykcje przeciwepidemiczne, określane jako "quasi-stan wyjątkowy".

Zobacz także: Kuba wprowadza nowe zasady wjazdu. Duże zmiany dla wszystkich podróżujących

Lokalne władze uważają, że najnowsza fala infekcji szerzy się z ognisk wariantu Omikron w bazach amerykańskiego wojska w prefekturach Okinawa i Yamaguchi. Ich zdaniem wirus rozprzestrzenił się już na szeroką skalę, a eksperci przestrzegają przed ogólnokrajową szóstą falą pandemii i przeciążeniem służby zdrowia.

Jak wynika z danych przytaczanych przez "Kyodo", w niedzielę na Okinawie zgłoszono 1533 nowe zakażenia, w tym 429 w amerykańskim wojsku. Z kolei w Yamaguchi odnotowano 152 infekcje, a w graniczącej z tą prefekturą Hiroszimie przybyło 619 przypadków.

loader

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Borowiak)