Zamknij

Silna erupcja wulkanu w Ekwadorze. Pobliskie miasta pokryła gruba warstwa popiołu [WIDEO]

10.02.2022 09:00

W ostatnich dniach doszło do erupcji Sangay w Ekwadorze. Intensywny wybuch doprowadził do wyemitowania dużych ilości popiołu, które mogą osiąść w pobliskich miastach. W związku z tym władze regionu wydały alarmy dla mieszkańców i ostrzegają ich przed komplikacjami, które może spowodować pył wulkaniczny.

Wulkan w Ekwadorze
fot. Shutterstock

Początek 2022 roku obfituje w erupcje wulkanów na całym świecie. W połowie stycznia wybuchł Hunga Tonga-Hunga Ha'apai zlokalizowany na wyspach Tonga. Jego eksplozja wywołała tsunami, które dotarło do wybrzeży Japonii i Peru, a huk słychać było nawet 10 tys. km dalej - na Alasce.

Z kolei 7 lutego doszło do kolejnego już wybuchu Sangay w Ekwadorze. Z krateru wydostała się lawa, chmura dymu i pyłu, który niesiony wraz z wiatrem osiada w pobliskich miasteczkach. Władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców przed utrudnieniami związanymi z pojawieniem się popiołu wulkanicznego.

Silna erupcja wulkanu w Ekwadorze. Pobliskie miasta pokryła gruba warstwa popiołu

Sangay to czynny wulkan położony w Ekwadorze, ok. 160 km na południe od Quito, w paśmie Kordyliery Wschodniej, leżącej w wysokich Andach. Ma wysokość 5230 m n.p.m. i ostatnio znów o sobie przypomniał. Z południowoamerykańskiego stożka wydostała się chmura gęstego dymu i popiół wulkaniczny, który może utrudnić życie mieszkańcom pobliskich rejonów.

Państwowa służba zarządzania zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi ogłosiła alarmy dotyczące opadu pyłu wulkanicznego. Najbardziej narażone są prowincje Chimborazo i Bolivar. Instytut Geofizyki Narodowej Politechniki stwierdził, że chmura popiołu dotarła do obszarów Guayas, Los Ríos i Manabì niesiona przez wiatr wiejący w kierunku północno-zachodnim. Zaobserwowano ją również na wtorkowych zdjęciach satelitarnych - sięgała wysokości ponad 7 km nad kraterem.

Opad pyłu zarejestrowano już następnego dnia po wybuchu. Szary osad pokrył nie tylko ulice, dachy budynków i samochody, ale też okoliczne pola, na których pasą się zwierzęta i uprawiane są rośliny.

Pył wulkaniczny opada na trawę, a bydło nie chce tego jeść. Istnieje ryzyko, że zwierzęta umrą z powodu braku pożywienia. To odbija się na lokalnej gospodarce i jest niepokojące - powiedział porucznik José Muyulema.

Popiół poważnie szkodzi też uprawom w postaci zbóż, roślin strączkowych czy truskawek. Ma również bardzo zły wpływ na samopoczucie i zdrowie obywateli.

Źródło: Wulkany świata/Scienze Notizie

loader