Zamknij

Najszczęśliwsze kraje na świecie 2022 wybrane. Polska zanotowała spadek

28.03.2022 14:37
Najszczęśliwsze kraje na świecie 2022 wybrane. Polska zanotowała spadek
fot. SHUTTERSTOCK

W drugiej połowie marca opublikowany został ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Po raz kolejny niepodważalnym liderem zestawienia jest Finlandia. Z kolei Polska, w stosunku do ubiegłego roku, zaliczyła nieznaczny spadek.

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie w 2022 r. został opublikowany już po raz dziesiąty. "World Happiness Report" - przygotowany na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) - ukazuje poziom zadowolenia ludzi mieszkających w różnych państwach.

Zobacz także: Najbardziej irytujące zachowania pasażerów linii lotniczych. Ranking nie pozostawia złudzeń

Jak podaje portal rp.pl, w ankietach wzięło udział 9 milionów ludzi z całego świata. Respondentów pytano o to, jaką mają opinię na temat jakości swojego życia oraz czy są z niego usatysfakcjonowani. Łącznie ocenionych zostało 146 krajów, a pod uwagę brano również m.in. takie aspekty jak produkt krajowy brutto na mieszkańca, wsparcie społeczne, długość życia oraz swoboda dokonywania życiowych wyborów.

Najszczęśliwsze kraje na świecie 2022 wybrane. Na którym miejscu jest Polska?

Już piąty rok z rzędu niepodważalnym liderem zestawienia jest Finlandia. Drugie miejsce również bez zaskoczeń - po raz kolejny uplasowała się tam Dania. Niespodzianka czeka nas dopiero na trzeciej pozycji. Wcześniej długo utrzymywała się na niej Szwajcaria, ale w tym roku wyprzedziła ją Islandia i to właśnie ten kraj zamyka podium najszczęśliwszych państw na świecie.

Szwajcaria uplasowała się natomiast na czwartym miejscu. Tuż za nią jest Holandia, potem Luksemburg, Szwecja i Norwegia. Z kolei wysokie miejsce dziewiąte zajmuje Izrael, a pierwszą dziesiątkę zestawienia dumnie zamyka Nowa Zelandia.

Wiele osób zastanawia się także, na którym miejscu jest Polska w rankingu najszczęśliwszych państw na świecie 2022. Otóż nasz kraj uplasował się na 48. pozycji. Oznacza to, że - w stosunku do ubiegłego roku - zaliczył nieznaczny spadek. Przypomnijmy, że w 2021 r. Polska znajdowała się na 44. miejscu. 

Zobacz także: Spektakularna zorza polarna rozświetliła niebo. Do sieci trafiło nagranie ze Szwecji [WIDEO]

Poniżej prezentujemy ranking najszczęśliwszych krajów na świecie 2022:

 1. Finlandia.
 2. Dania.
 3. Islandia.
 4. Szwajcaria.
 5. Holandia.
 6. Luksemburg.
 7. Szwejca.
 8. Norwegia.
 9. Izrael.
 10. Nowa Zelandia.
 11. Austria.
 12. Australia.
 13. Irlandia.
 14. Niemcy. 
 15. Kanada.
 16. Stany Zjednoczone.
 17. Wielka Brytania.
 18. Czechy.
 19. Belgia.
 20. Francja.

Jak podaje "CNN", jednym z wniosków "World Happiness Report" jest to, że na całym świecie wzrasta dobroczynność. Autorzy badania podkreślają, że nastąpił bardzo duży wzrost w takich aspektach jak pomoc nieznajomym, wolontariat oraz darowizny na cele charytatywne.

Warto w tym miejscu też wspomnieć, że ranking był przygotowywany jeszcze przed rozpoczęciem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jego autorzy twierdzą, że przyszłe perspektywy szczęścia na świecie będą w dużym stopniu uzależnione od tego, jak potoczy się konflikt zbrojny.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/rp.pl/gazeta.pl/edition.cnn.com