Zamknij

W Chorwacji powstaje most Peljesac. Ułatwi podróż do Dubrownika

12.04.2022 10:05

Most Pelješac, który jak sama jego nazwa wskazuje połączy półwysep Pelješac z pozostałą częścią Chorwacji, ma zostać otwarty jeszcze w lipcu 2022 r. Dzięki niemu turyści będą mogli łatwiej podróżować m.in. do słynnego Dubrownika.

W Chorwacji powstaje most Peljesac. Ułatwi podróż do Dubrownika
fot. SHUTTERSTOCK

Obecnie wszystkie osoby, które chcą pojechać na półwysep Pelješac lub zwiedzić popularnie turystyczny Dubrownik, muszą przejechać przez wąski pas nadbrzeża Bośni i Hercegowiny w okolicach miasta Neum. To już niebawem ma się jednak zmienić. Między 19 a 21 lipca 2022 r. ma zostać otwarty długo wyczekiwany most Pelješac.

Zobacz także: Najdłuższy most wiszący na świecie został otwarty. Łączy Europę z Azją

Chorwacja. Most Peljesac ułatwi podróż do Dubrownika

Most ma 2440 m długości i 23,6 m szerokości. Z kolei jego wysokość wynosi 55 m, co umożliwia przepływanie pod nim statków. Samochody będą mogły przez niego przejeżdżać z maksymalną prędkością 90 km/h. W każdym kierunku są dwa pasy ruchu oraz po jednym awaryjnym.

Wraz z konstrukcją do użytku zostanie oddanych ok. 20 km dróg dojazdowych. Wciąż jednak będą trwały prace m.in. nad obwodnicą miasta Ston oraz tamtejszym mostem drogowym - ich budowa ma zakończyć się pod koniec 2022 r.

Most Pelješac połączy półwysep Pelješac z pozostałą częścią Chorwacji. Pozwoli to tamtejszym mieszkańcom oraz turystom dojechać do Dubrownika i okolic bez konieczności wjeżdżania na terytorium Bośni i Hercegowiny.

Pod koniec marca do sieci trafiło krótkie nagranie, w którym można zobaczyć, jak wyglądały prace nad tą olbrzymią konstrukcją.

Jak podaje portal thedubrovniktimes.com, most Pelješac to najdroższy projekt infrastrukturalny współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Dlatego w jego otwarciu mają uczestniczyć zarówno Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jak i Europejski Komisarz ds. Polityki Regionalnej Elisa Ferreira.

Budowa mostu pochłonęła 418 mln euro, z czego UE sfinansowała 85 proc. Wcześniej - jak podkreśla portal thedubrovniktimes.com - jednym z najdroższych projektów była budowa metra w portugalskim mieście Porto, na którą przeznaczono 316 mln euro ze środków unijnych.

Posłuchaj podcastu

Półwysep Pelješac przez wiele osób uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji. Zlokalizowany jest w południowej części dalmatyńskiego wybrzeża kraju, na północny zachód od Dubrownika, będącego obowiązkowych punktem turystycznym.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

loader

RadioZET.pl/wp.pl/thedubrovniktimes.com/fly4free.pl/polsatnews.pl