Zamknij

Turysta został zatrzymany na lotnisku na Sardynii. Za "pamiątki" będzie musiał zapłacić nawet do 3 tys. euro

09.06.2022 09:08
Turysta został zatrzymany na lotnisku na Sardynii. Za "pamiątki" będzie musiał zapłacić nawet do 3 tys. euro
fot. SHUTTERSTOCK

Pochodzący z Norwegii turysta postanowił zabrać na pamiątkę z wakacji 5-kilogramowy kamień i worek piasku z jednej z sardyńskich plaż. Mężczyznę zatrzymano na lotnisku. Niesforny podróżny został ukarany wysoką grzywną.

Sardynia słynie z przepięknych plaż. Niestety co roku pojawiają się turyści, którzy łamią zakaz i próbują wywieźć piasek, muszelki oraz inne skarby znalezione na włoskiej wyspie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za takie "pamiątki" trzeba później słono zapłacić. Ostatnio przekonał się o tym pewien podróżny z Norwegii, który postanowił zabrać z Sardynii coś więcej niż tylko wspomnienia.

Sardynia. Turysta został zatrzymany na lotnisku. Chciał wywieźć kamień i piasek z plaży

Turysta z Norwegii chciał odlecieć z Sardynii z 5-kilogramowym kamieniem i workiem, w którym było 1,6 kg piasku z plaży. Agencja Ansa podała, że te "pamiątki" mężczyzna próbował wywieźć w bagażu.

Norweg został jednak zatrzymany na lotnisku w mieście Alghero przez służby celne i Gwardię Finansową. Okazało się, że jego skarby podchodzą z przepięknej plaży położonej w malowniczej miejscowości Rena Maiore.

Zobacz także: Jedno z największych lotnisk w Europie chce przyjmować mniej pasażerów. Wszystko przez ogromne kolejki

Niesforny turysta wyjaśnił, że nie wiedział o zakazie zabierania piasku oraz innych elementów natury. Tłumaczenia te jednak nie pomogły i tak jak setki innych podróżnych w ostatnich latach, został ukarany wysoką grzywną. 

Kara za wywóz piasku z plaży, muszli i kamieni, co uważane jest na wyspie za kradzież, wynosi od 500 do 3 tysięcy euro.

Posłuchaj podcastu

Co roku w okresie wakacyjnym służby celne na lotniskach i w portach rekwirują turystom setki kilogramów śnieżnobiałego piasku i innych skarbów natury z plaż. Najczęściej podróżni próbują je wywieźć z wyspy w workach lub w plastikowych butelkach. Skalę tego zjawiska najlepiej obrazują gabloty w terminalach, gdzie można zobaczyć odebrane urlopowiczom "łupy". Wracają one potem z powrotem na sardyńskie plaże.

Dlatego regularnie prowadzone są specjalne kampanie informacyjno-ostrzegawcze, w których apeluje się do turystów o niewywożenie skarbów natury z plaż. W ubiegłym roku hasło akcji brzmiało: "Zabierz Sardynię w Sercu". Jej celem było zachęcić cudzoziemców do zabrania z wyspy wspaniałych wspomnień, a nie okradania jej z tego, co jest tam najpiękniejsze.

Zobacz także: Ostrzeżenie dla podróżujących w związku z małpią ospą. "Powrót do domu może być opóźniony"

RadioZET.pl/PAP