Zamknij

Koniec konfliktu w PAŻP. Nie będzie paraliżu polskiego nieba w wakacje

29.06.2022 12:12
Ryanair, samolot
fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News

Jest porozumienie pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Osiągnięcie konsensusu kończy wielomiesięczny spór i odsuwa wizję strajku. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnianą obstawę kontrolerów" – przekazano podczas konferencji prasowej. 

W środę odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej potwierdzili wczorajsze informacje o osiągnięciu porozumienia PAŻP z kontrolerami ruchu lotniczego

To oznacza, że nie grozi nam już paraliż polskiego nieba w wakacje. Wcześniej zawarte porozumienie między obiema stronami konfliktu obowiązuje do 10 lipca br.

Jest porozumienie PAŻP z kontrolerami lotów

– Mamy uzgodnione porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) w zakresie zmian do regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. Zakończyliśmy też konsultacje społeczne dotyczące obu tych dokumentów – powiedziała szefowa PAŻP Anita Oleksiak. – Zaakceptowaliśmy oraz sukcesywnie wdrażamy 24 postulaty dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa – dodała.

Obecny na środowej konferencji prasowej szef gabinetu ministra infrastruktury Tomasz Tomala stwierdził, że udało się zawrzeć porozumienie, które kończy spór pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami ruchu lotniczego. 

– Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego – podkreślił Tomala. 

Na razie nie są znane szczegóły osiągniętego porozumienia. Jak podkreślono podczas konferencji, "negocjacje nie były najłatwiejszym wyzwaniem, jednak należało je podjąć przede wszystkim z myślą o pasażerach i roli polskiej przestrzeni powietrznej w tych jakże niełatwych czasach".

Przypomnijmy, że PAŻP podpisała pod koniec kwietnia porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL), które ma obowiązywać do 10 lipca br. Wcześniej przez kilka tygodni trwały negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL. 

Głównym tematem sporów był regulamin pracy, w szczególności wprowadzenie jednoosobowych dyżurów, a także stawki wynagrodzenia, które zostały obniżone z powodu pandemii i spadku liczby lotów. Kontrolerzy nie zgodzili się na nowe warunki pracy, co doprowadziłoby do rozwiązania umów. Koniec okresu wypowiedzenia przypadał bezpośrednio przed majówką – gdyby kontrolerzy nie stawili się w pracy, to ruch lotniczy nad Polską mógł zostać sparaliżowany. 

Źródło: PAP, TVN24, Polsat News