Obserwuj w Google News

Polacy zastąpili Rosjan. Turyści z naszego kraju tłumnie odwiedzają ten wakacyjny kierunek

2 min. czytania
04.07.2022 10:50
Zareaguj Reakcja

Polacy tłumnie ruszyli na Cypr. Na tę popularną wyspę przyjechało w maju ponad 23 tysiąca turystów z naszego kraju – podał cypryjski urząd statystyczny Cystat. Okazuje się, że byliśmy drugą największą nacją, która zdecydowała się odwiedzić Wyspę Afrodyty. Tym samym zastąpiliśmy Rosjan, na których odbiły się sankcje nałożone przez państwa Unii Europejskiej. 

Cypr, turyści na plaży
fot. Shutterstock

Cypr jest jednym z krajów, na których sankcje wprowadzone przez kraje UE na Rosję najmocniej odbijają się na branży turystycznej. Rosjanie od lat tłumnie odwiedzali bowiem ten kierunek – tylko w minionym roku urlop na Cyprze spędziło ok. 800 tysięcy turystów z tego państwa. Okazuje się, że lukę po rosyjskich gościach zastępują inne nacje, w tym m.in. Polacy.

Redakcja poleca

Cypr. Turyści z Polski zastąpili Rosjan

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez cypryjski urząd statystyczny Cystat, w maju br. Wyspę Afrodyty odwiedziło 315 tys. turystów, co oznacza niemal 200-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego miesiąca sprzed roku.

Ciekawie prezentują się też dane dotyczące krajów, z których turyści najliczniej przybywali na Cypr. Okazuje się, że największą grupę zagranicznych gości stanowili Brytyjczycy – 126,3 tys. osób z tego kraju, czyli ponad 40 procent liczby wszystkich turystów. 

Na drugim miejscu znaleźli się Polacy. Według oficjalnych statystyk Cypr odwiedziło w maju 23197 gości z Polski, czyli 7,4 proc. wszystkich zagranicznych turystów. Na kolejnych miejscach znaleźli się goście z Izraela, Niemiec, Szwecji oraz Grecji. 

Okazuje się zatem, że pomimo nieobecności Rosjan w międzynarodowej turystyce inne kraje godnie ich zastępują, przez co lokalna turystyka ma szansę odrobić pandemiczne straty w wakacje 2022. 

Cystat podał jednocześnie, że w okresie od stycznia do końca maja Cypr odwiedziło łącznie 849 tysięcy turystów. To znacznie więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku  (wówczas było 156,8 tys. podróżnych), ale też znacznie mniej niż w rekordowym 2019 roku, gdy na Wyspę Afrodyty przyjechało w tym okresie aż 1,121 mln osób z zagranicy. 

ZOBACZ TAKŻE:  Cypr: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Cypr zniósł wszystkie restrykcje wjazdowe

Przypomnijmy, że władze Cypru od 1 czerwca zniosły wszystkie restrykcje wjazdowe. To oznacza, że podróżujący nie muszą już okazywać przy wjeździe certyfikatu covidowego, który świadczyłby o ich zaszczepieniu, przechorowaniu COVID-19 czy wykonaniu testu na obecność koronawirusa. Takie zmiany miały oczywiście na celu przyciągnięcie jeszcze większej liczby zagranicznych gości w sezonie wakacyjnym i odrobienie gigantycznych strat w turystyce wywołanych pandemią. 

Od początku czerwca zniesiono również wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta czy nos. Obowiązek ten pozostanie utrzymany tylko w przypadku placówek medycznych.

Źródło: Fly4free, gov.pl