Zamknij

Zaskakujący apel do pasażerów. "Należy latać tylko z bagażem podręcznym"

08.07.2022 11:50

Włoskie ministerstwo infrastruktury sugeruje pasażerom, w jaki sposób mogą uniknąć problemów na lotniskach w tegoroczne lato. Resort radzi, aby zabierać wyłącznie bagaż podręczny. Jak wyjaśniono, w ten sposób podróżujący unikną długich kolejek w oczekiwaniu na walizki oraz problemów w razie zgubienia bagażu.

Lotnisko we Włoszech
fot. Shutterstock

Ostatnie tygodnie upływają na europejskich lotniskach pod znakiem utrudnień, opóźnionych lub odwołanych lotów. Chaos w największych portach zrujnował już wakacje niejednemu pasażerowi. W Portugalii w czwartek (7 lipca) zostało odwołanych lub opóźnionych ponad 60 lotów. Z ogromnymi problemami zmagają się też lotniska we Francji, Hiszpanii, Londynie, Amsterdamie czy Brukseli. Jest to efekt zwiększonego popytu na podróże przy jednoczesnych brakach kadrowych i strajkach pracowników. 

W obliczu ogromnego zamieszania i kolejek na lotniskach włoskie ministerstwo infrastruktury wystosowało specjalny apel do pasażerów. 

Włoski rząd apeluje: "należy latać tylko z bagażem podręcznym"

Ministerstwo Infrastruktury w Rzymie próbuje pomóc pasażerom dotrzeć do celu bez znacznych opóźnień i zakłóceń. W tym celu resort wystosował rekomendację, w której radzi, by nie brać w rejs bagażu rejestrowanego.

Jak wyjaśniono, latanie z samym bagażem podręcznym może nie tylko znacznie skrócić czas oczekiwania na lotnisku, ale też można dzięki temu uniknąć dodatkowych problemów związanych z możliwą utratą bagażu. Niestety takie sytuacje przy obecnym chaosie na lotniskach zdarzają się coraz częściej.

Włoski resort po naradzie z przedstawicielami Urzędu Lotnictwa Cywilnego we wspólnym wydanym komunikacie podkreślił, że podstawową przyczyną odwołania wielu lotów i opóźnień jest zwolnienie pracowników podczas pandemii i poważne braki personelu. Ma to miejsce, jak zaznaczono, w okresie wakacyjnym, gdy liczba pasażerów wróciła do poziomu sprzed kryzysu na tle Covid-19.

Jednocześnie włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego zaapelował do zarządów lotnisk, by podjęły wszystkie możliwe działania, aby zapewnić właściwą pomoc pasażerom w przypadku odwołania lotów bądź opóźnień.

Strajki personelu w Hiszpanii

Na kolejne utrudnienia muszą przygotować się pasażerowie linii Ryanair. Hiszpański personel pokładowy linii lotniczych Ryanair podjął decyzję o przedłużeniu akcji strajkowych o kolejne 12 dni.

Według przedstawionego przez związkowców planu załoga irlandzkiej linii będzie strajkowała w dniach 12-15 lipca, 18-21 lipca i 25-28 lipca na dziesięciu hiszpańskich lotniskach, na których operuje Ryanair.

"Związki i załoga Ryanaira (...) domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych" – napisali w oświadczeniu związkowcy, wzywając zarząd irlandzkiej linii do wznowienia negocjacji w sprawie warunków pracy. Skierowali również apel do hiszpańskiego rządu, aby nie pozwalał Ryanairowi na naruszanie prawa pracy i praw konstytucyjnych, takich jak prawo do strajku.

Źródło: PAP, rp.pl

loader