Zamknij

Te europejskie wyspy przeżywają najazd turystów. Więcej zagranicznych gości niż przed pandemią

08.07.2022 13:26

Greckie wyspy notują rekordową liczbę turystów. Od początku 2022 roku odwiedziło je 1,7 mln zagranicznych gości. Okazuje się, że to więcej niż w analogicznym okresie przed pandemią, czyli w 2019 roku. Branża turystyczna w końcu może odetchnąć. 

Plaża w Grecji
fot. Shutterstock

Po dwóch latach licznych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 turyści coraz chętniej wracają do podróżowania. Aby przyciągnąć większą liczbę zagranicznych gości, poszczególne kraje znoszą restrykcje i powoli wracają do normalności, chcą odrobić gigantyczne straty wywołane koronawirusem.

Okazuje się, że do niektórych krajów przyjeżdża obecnie jeszcze więcej turystów niż przed pandemią. Tak też jest w przypadku greckich wysp południowej części Morza Egejskiego, które notują zwiększoną liczbę odwiedzających. 

Greckie wyspy. W 2022 roku więcej turystów niż przed pandemią

Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na grecki portal turystyczny Greek Travel Pages, na Rodos, Kos, Santorini, Mykonos i Karpatos, czyli wyspy położone w południowej części Morza Egejskiego, w czerwcu przyleciało o 13 procent więcej gości niż w tym samym okresie 2019 roku.

Dane pochodzą ze statystyk Fraport Greece, czyli firmy zarządzającej lotniskami regionalnymi w Grecji i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zgodnie z przekazanymi informacjami od 1 do 26 czerwca na pięć głównych lotnisk greckich wysp przyleciało łącznie 771 tys. pasażerów. Na Rodos wylądowało 376,4 tysiąca turystów, na Kos – 182,4 tys. na Santorynie  – 114 tys., na Mykonos – 83,6 tys., a na Karpatos – 14,7 tys. 

Jeśli chodzi o największe wzrosty w porównaniu z czerwcem 2019 roku, to zanotowano je na Santorynie (49 proc.). Dalej na liście jest Mykonos – 22 proc., Rodos – 8 proc. oraz Kos – 3 proc. 

Zobacz także: Ten europejski kraj przeżywa turystyczny najazd. Rekordowa liczba gości, więcej niż przed pandemią

Santorini. Pocztówkowa wyspa Grecji

Santorini leży na Morzu Egejskim i wchodzi w skład archipelagu Cyklad. Od wybrzeża Grecji dzieli ją 175 km, a od Krety około 110 km. Ta niewielka grecka wyspa niemal każdemu kojarzy się z wysokimi skałami, na których piętrzą się białe domki z niebieskimi drzwiami i okiennicami. Wizytówką wyspy i najczęściej fotografowanym miejscem jest Oia – zbudowana na krawędzi wioska z imponującą architekturą widniejąca na liście UNESCO.

Równie pięknie prezentuje się Fira, czyli stolica Santorini. Miasteczko usytuowane jest wysoko nad morzem, a na sam szczyt prowadzą wąskie uliczki. Z tego miejsca, podobnie jak z Oii, można podziwiać spektakularne zachody słońca. Wśród atrakcji warto wymienić też plaże, w tym czerwoną – Kokkini Paralia, białą – Lefki Ammos oraz czarną – Perissę, która jest najdłuższa na wyspie.

Źródło: Rp.pl, Greek Travel Pages

loader