Zamknij

Jak taniej zorganizować wakacje nad Bałtykiem? 7 porad dla turystów

15.07.2022 14:33

Od kilkunastu tygodni mówi się o wyższych opłatach za wyjazdy wakacyjne – dotyczy to zarówno krajowych, jak i zagranicznych kierunków. Ci, którzy mimo szalejących cen chcieliby wybrać się np. nad Morze Bałtyckie, nie muszą wydawać fortuny na urlop. Jest kilka sposobów na to, aby taniej zorganizować wczasy nad polskim morzem. 

Turyści nad Bałtykiem
fot. Shutterstock

Sezon wakacyjny 2022 upływa pod znakiem wysokich cen produktów, rosnących rat kredytowych i wyższych kosztów życia. Okazuje się, że Polacy w warunkach rekordowo wysokiej inflacji zmieniają plany na letni wypoczynek lub całkowicie z niego rezygnują. Ci, którzy ostatecznie decydują się na wyjazd, często szukają sposobu, aby nieco zaoszczędzić. Jak można tanio zorganizować wakacje nad Bałtykiem?

Zaplanuj swój wakacyjny budżet

Zanim zaczniesz myśleć o jakimkolwiek urlopie, ustal dokładnie kwotę, jaką jesteś w stanie na ten cel przeznaczyć. Takie oszacowanie wakacyjnego budżetu pozwoli na spędzenie spokojnego wypoczynku bez stresu o każdą wydaną złotówkę. Już na tym etapie będziesz w stanie podjąć decyzję, czy stać cię na dwutygodniowy wyjazd, czy może jednak konieczne będzie skrócenie go o kilka dni lub dokonanie zmiany kierunku.

Wybierz odpowiedni termin na wakacje

Czy jesteś pewien, że chcesz wybrać się nad Bałtyk właśnie w szczycie sezonu, gdy nad morzem trzeba walczyć o swój kawałek plaży? Podczas planowania letniego wyjazdu, warto zastanowić się nad tym, czy lepszym terminem nie będzie np. wrzesień, gdy pogoda wciąż jest przyjemna, a wczasowiczów jest zdecydowanie mniej. Bardzo często ceny za nocleg są nieco niższe niż w szczycie sezonu. 

Samochodem, samolotem, a może pociągiem?

Turyści zazwyczaj decydują się na dojazd do celu samochodem – co nie jest zaskoczeniem w kontekście wygody i komfortu podróży. Jednak w obliczu aktualnych cen paliwa warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Planującym urlop nad Bałtykiem, warto sprawdzić wyszukiwarkę tanich lotów, bo przy odrobinie szczęścia za przelot nad polskie morze możemy zapłacić dużo mniej (nad wybrzeże dolecimy z praktycznie każdej części Polski).

Dobrym pomysłem będzie także podróż pociągiem – równie wygodna, a przy okazji sporo tańsza. Koniecznie sprawdźcie też ceny za przejazd busem, albo skorzystajcie z popularnych aplikacji oferujących możliwość zabrania się z innym podróżującym.

Przygotuj się dobrze na urlop

Nie zostawiaj kupna dmuchanego koła czy plażowego ręcznika na później. Ceny w nadmorskich stoiskach mogą być kilkukrotnie wyższe, dlatego warto zaopatrzyć się w potrzebne gadżety przed wyjazdem. Na listę zakupów przed letnim urlopem możesz wpisać m.in. olejek do opalania, materac, parawan, składany leżak, a jeśli podróżujesz z dziećmi – zabawki do piasku.

Nie daj się porwać nadmorskiemu szaleństwu

Odpuśćcie sobie zakupy pamiątek przy oblężonych deptakach. Takie miejsca zazwyczaj oferują kolorowe magnesy, muszle z Bałtyku czy biżuterię z bursztynem w najwyższej cenie. Podobne przedmioty znajdziecie często po przejściu kilka metrów dalej od deptaka, w zdecydowanie niższych cenach. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup, zastanówcie się, czy naprawdę potrzebujecie tych konkretnych wakacyjnych pamiątek. 

Korzystaj z hotelowych pakietów

Hotele coraz częściej oferują rozbudowane pakiety pobytowe, w których – poza noclegiem – są w cenie także wyżywienie, dostęp do strefy SPA, miejsce parkingowe i atrakcje dla dzieci. To dobra opcja, szczególnie dla rodzin z maluchami, które chcą się uniezależnić od kaprysów pogody. Opieka animatorki czy zabawa w aquaparku to doskonałe koło ratunkowe na wypadek niesprzyjającej aury na zewnątrz obiektu.

Nie zapomnij o bonie turystycznym

Do końca września 2022 roku Polacy wciąż mogą wykorzystywać Bony Turystyczne. Duża pula tych świadczeń wciąż pozostaje niewykorzystana. Tymczasem hotele, które honorują Bony Turystyczne, oferują pobyty na naprawdę wysokim poziomie. Warto o nich pamiętać, planując tegoroczny letni wyjazd.

Źródło: Materiały prasowe Travelist

Nurkowanie w Polsce
7 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne