Zamknij

Niedźwiedź pojawił się na szlaku w Tatrach. "Mogło dojść do strasznej tragedii"

03.08.2022 08:36
Niedźwiedź pojawił się na szlaku w Tatrach. "Mogło dojść do strasznej tragedii"
fot. SHUTTERSTOCK

Kilka dni temu tatrzańscy turyści mieli okazję zobaczyć małego niedźwiadka. Zwierzę nagle wybiegło na popularny szlak. "Na pewno mama była niedaleko. Bardzo niebezpieczne. Mogło dojść do strasznej tragedii" - zauważają internauci.

Do tego zdarzenia doszło w miniony piątek 29 lipca. Niedźwiadek pojawił się na popularnie turystycznym szlaku w Dolinie Kościeliskiej. 

Zobacz także: Atak rekina u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Pierwszy taki przypadek od 150 lat

Niedźwiedź pojawił się na szlaku w Tatrach. "Mogło dojść do strasznej tragedii"

Na stronie "Lubuscy Łowcy Burz" na Facebooku pojawiło się zdjęcie z Tatr, które natychmiast obiegło sieć. Widać na nim dużą grupę turystów spacerujących Doliną Kościeliską. Niedaleko, bo zaledwie kilka metrów od nich, biegnie mały niedźwiadek. Zwierzę szybkim krokiem przemierza szlak, udając się w stronę zarośli.

Internauci słusznie zauważyli, że spotkanie turystów z niedźwiadkiem mogło się źle skończyć, ponieważ niedaleko mogła być jego matka. Ta, w obawie o potomstwo, mogłaby zaatakować wędrowców. Z takiego założenia wyszli też niektórzy urlopowicze, którzy w chwili zdarzenia znajdowali się na szlaku. Jak podaje portal onet.pl, autor powyższego zdjęcia zdradził, że część turystów zatrzymała się na kilka minut, aby upewnić się, czy zza drzew nie wyjdzie niedźwiedzica. 

Turyści mają szczęście, bo niedźwiedzica w obronie maleństwa może się różnie zachować.

 

Na pewno mama była niedaleko. Bardzo niebezpieczne. Mogło dojść do strasznej tragedii - napisali internauci.

Część komentujących stwierdziła również, że to niezwykle przykry widok. "Brak przestrzeni dla dzikich zwierząt. To smutne, że muszą być narażone na taki stres i uciekać przed hałasem we własnym domu..." - ocenił jeden z internautów.

Niedźwiedź na szlaku - jak się zachować?

Tatrzański Park Narodowy regularnie przypomina, żeby w przypadku spotkania z niedźwiedziem zachować spokój. "Nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe, trzeba spokojnie się oddalić. Nawet zaniepokojone zwierzę z reguły szybko się uspokaja, gdy człowiek zamanifestuje chęć odejścia" - informuje TPN.

Przewodnik tatrzański i edukator TPN Tomasz Zając zaznaczył też, że pod żadnym pozorem nie powinno się dokarmiać niedźwiedzia w celu odwrócenia jego uwagi. W ten sposób możemy jedynie "utrzymać zainteresowanie swoją osobą".

Zobacz także: Turyści urządzili sobie plac zabaw nad potokiem w Zakopanem. "Szczyt głupoty" 

RadioZET.pl/onet.pl/Facebook(Lubuscy Łowcy Burz)