Zamknij

Włochy zachęcają ludzi do przeprowadzki na jedną ze swoich wysp. Chętni otrzymają wysokie dotacje

29.08.2022 11:55

Władze Sardynii wpadły na pomysł, który ma pomóc w walce z wyludnianiem się tej pięknej włoskiej wyspy. Chcą bowiem oferować 15 tys. euro każdemu, kto zechce kupić lub też wyremontować tutaj dom, a następnie się tu osiedlić. Poznajcie szczegóły tego projektu.

Sardynia
fot. Shutterstock

Włosi od lat zachęcają ludzi do tego, aby przyjeżdżali do kraju, a następnie zostawali tu na dłużej. Najczęściej robią to za pośrednictwem domów sprzedawanych tu za symboliczne 1 euro. W ofertach tych jednak tkwi pewien haczyk - do nabycia są bowiem domy wymagające gruntownego remontu, a do tego znajdujące się w niewielkich miejscowościach, które powoli się wyludniają. Zresztą w ten sposób lokalna administracja chce je na nowo zasiedlić.

Tym razem jednak rządzący jednym z bardziej malowniczych włoskich regionów wpadli na nieco inny pomysł, który przyciągnąłby tu ludzi na stałe. Zamierzają płacić 15 tys. euro osobom, które kupią nieruchomość na Sardynii i postanowią tu zostać. Poznajcie szczegóły tej atrakcyjnej oferty.

Włochy zachęcają ludzi do przeprowadzki na Sardynię. Chętni otrzymają wysokie dotacje

Sardynia zapłaci chętnym 15 tys. euro (ponad 70 tys. zł) za zakup domu i osiedlenie się na jej terenie. Właśnie na taki pomysł wpadły władze, które za wszelką cenę chcą zatrzymać proces wyludniania się tego regionu.

Regionalny rząd Sardynii dąży do tego, aby jak najwięcej ludzi zamieszkało w tym rejonie - najlepiej na wsi. W związku z tym przygotował atrakcyjną ofertę, dzięki której wszyscy podejmujący taką decyzję otrzymają odpowiednią dotację. Będą musieli jednak przeznaczyć ją na kupno lub też remont jednej z tutejszych nieruchomości.

Administracja przeznaczyła aż 45 milionów euro na pomoc rodzinom w zakupie lub renowacji pierwszego domu. Musi jednak znajdować się on w gminie liczącej mniej niż 3 tys. mieszkańców. To wszystko jest częścią nowego planu strategicznego, który ma odwrócić proces wyludniania się obszarów wiejskich i pobudzić tam działalność gospodarczą.

Rząd zamierza dofinansowywać kupno takiego domu lub też jego remontu. Chętni mogą otrzymać bezzwrotnie nawet 15 tys. euro (ok. 70 tys. zł). Taka kwota nie może jednak pokryć więcej niż 50% wartości nieruchomości lub ewentualnych prac.

Dotacje zostaną wypłacone osobom, które zameldują się w małym miasteczku na Sardynii. Ale nie tylko. O dotację nie mogą ubiegać się osoby, które mają już swoje pierwotne miejsce zamieszkania w innym małym miasteczku na wyspie.

Stworzyliśmy warunki dla młodych ludzi do tego, aby zdecydowali się tutaj pozostać i wpływać na rozwój gospodarki najbardziej kruchych regionów. Dzięki dotacjom na pierwsze domy zostanie to wzmocnione. Stanie się to też podatnym gruntem dla tych, którzy się tu przeprowadzą lub zdecydują się na założenie rodziny. Nie ma wzrostu bez rzeczywistego wzmocnienia terytoriów, obszarów wewnętrznych i obszarów znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji, w których musi zapanować nowa polityka prowadząca do ich ponownego zaludnienia - powiedział Christian Solinas, prezydent Sardynii.

Co o tym sądzicie?

Źródło: themayor.eu/lbc.co.uk

loader
Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile