Zamknij

Wybrano najlepsze linie lotnicze na świecie. Jak w rankingu wypada LOT czy Ryanair?

26.09.2022 10:36

Znamy wyniki najnowszego rankingu przygotowanego przez firmę Skytrax. Za najlepszą linią lotniczą na świecie ponownie zostały uznane linie Qatar Airways. W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch przewoźników z Europy. Co dość zaskakujące, swoją pozycję znacząco wzmocniła tania linia Ryanair – w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 17 pozycji.

Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Ranking "World's Best Airline", przygotowany przez firmę konsultingową Skytrax, powstaje na podstawie największego w branży badania zadowolenia pasażerów. Nagrody uznaje się za jedne z najbardziej prestiżowych i często nazywane są "Oscarami branży lotniczej". 

Do organizatora konkursu w okresie od września 2021 do końca sierpnia 2022 spłynęło ponad 14 mln ankiet ze 100 krajów. Które linie okazały się najlepsze? 

Qatar Airways najlepszą linią lotniczą w 2022

Za najlepszą linię lotniczą na świecie uznano w tym roku Qatar Airways. Katarski przewoźnik otrzymał ten tytuł już siedmiokrotnie. W tegorocznym zestawieniu Qatar Airways zwyciężyły też w ośmiu innych kategoriach, m.in. najlepsza klasa biznes, najlepsze siedzenie w klasie biznes i najlepsze posiłki w salonikach biznesowych.

Na drugim miejscu rankingu znalazły się linie Singapore Airlines. Przewoźnik ten okazał się też bezkonkurencyjny w innych kluczowych kategoriach – najlepsza załoga, najlepsza pierwsza klasa, najlepszy fotel w klasie pierwszej. Podium zamykają linie Emirates. Dubajski przewoźnik otrzymał dodatkowe wyróżnienia m.in. w kategoriach najlepsza rozrywka pokładowa, najlepsza klasa ekonomiczna czy najlepszy fotel w klasie premium economy.

W pierwszej piątce znalazły się też ANA oraz Qantas. Trzy duże awanse w dziesiątce najlepszych linii lotniczych świata zanotowały Turkish Airlines (17. miejsce w 2021 roku), Swissa (18. miejsce w 2021) oraz Korean Air (22. miejsce w 2021). 

Co dość zaskakujące, jeden z największych awansów w najnowszym rankingu Skytrax zanotował Ryanair, który w światowym zestawieniu zajął 40 miejsce. W minionym roku był na 57. pozycji. 

Jak w zestawieniu wypada LOT? Polskie linie lotnicze zajęły 73. pozycję na liście Skytrax – spadek o 5 miejsc w porównaniu do 2021 roku. Z kolei Wizz Air zajął 93. miejsce (awans o 3 pozycje w stosunku do minionego roku).

Najlepsze linie lotnicze na świecie 2022 [TOP 10]

  1. Qatar Airways 
  2. Singapore Airlines 
  3. Emirates
  4. ANA Nippon Airways
  5. Qantas 
  6. Japan Airlines 
  7. Turkish Airlines
  8. Air France 
  9. Korean Air 
  10. Swiss Airlines

Źródło: worldairlineawards.com, Fly4free

loader