Zamknij

Duże lotnisko w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięte. Zniknie 5 tras z Polski

27.09.2022 10:56

Lotnisko Doncaster/Sheffield zostanie zamknięte pod koniec października. Zarządzająca portem spółka Peel Group przyznała, że nie jest w stanie uchronić tego miejsca przed bankructwem, bo lotnisko od dawna jest nierentowne. W efekcie decyzji o zamknięciu Doncaster/Sheffield pracę może stracić nawet 800 osób. Co więcej, na stałe zniknie 5 połączeń z naszego kraju. 

Wizz Air, samolot
fot. Shutterstock

Port Doncaster/Sheffield w Anglii od wybuchu Covid-19 zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Lotnisku nie udało się wrócić do poziomu sprzed globalnej epidemii, a z miesiąca na miesiąc zaczęło ubywać nie tylko pasażerów, ale również tras. Dużym ciosem dla brytyjskiego portu była decyzja Wizz Aira, który wiosną ogłosił zamknięcie swojej bazy operacyjnej i anulował kilkanaście zaplanowanych tras do wakacyjnych kierunków, w m.in. do Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Bułgarii.

W obliczu narastających problemów zarządzająca lotniskiem spółka Peel Group ogłosiła, że działalność lotniska nie jest już dłużej rentowna. Zarządca potwierdził przy tym, że otrzymał szereg "ofert ratunkowych" m.in. od podmiotów rządowych i prywatnych, lecz żadna z propozycji nie była konkretna i nic nie wskazuje na to, że obecna sytuacja się zmieni. 

Lotnisko Doncaster/Sheffield się zamyka. Co z lotami z Polski?

Firma Peel Group poinformowała, że we wrześniu zacznie wygaszać swoją działalność, a 31 października lotnisko Doncaster/Sheffield zostanie całkowicie zamknięte. W efekcie tak drastycznej decyzji spółki pracę straci ponad 800 pracowników lotniska. 

– Wiem, że jest to duże rozczarowanie dla wielu osób. Zasadniczym problemem jest niestabilna sytuacja finansowa spółki oraz brak jakichkolwiek perspektyw na jej poprawę. Ponadto lotnisko jest drogie w utrzymaniu. Teraz zacznie się proces konsultacji z pracownikami. Trzeba zrobić wszystko w celu zminimalizowania negatywnych skutków zamknięcia portu dla zatrudnionych i całego regionu – powiedział Robert Hough, CEO Peel Airports Group, cytowany przez portal Pasazer.com.

Zobacz także: Piorun uderzył w samolot. Panika na pokładzie, maszyna musiała awaryjnie lądować

Trudności będą odczuwalne nie tylko dla całego regionu, ale również dla pasażerów z Polski. Do Doncaster/Sheffield można bowiem latać linią Wizz Air z pięciu polskich lotnisk - Gdańska, Katowic, Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Na razie w rozkładzie węgierskiego przewoźnika nie widać, że szykują się zmiany, gdyż w systemie rezerwacyjnym linii nadal można rezerwować podróż do Doncaster/Sheffield (nawet na lato 2022). Z pewnością już wkrótce, wraz z oficjalnym potwierdzeniem zamknięcia portu, połączenia zostaną zawieszone.

Lotnisko Doncaster/Sheffield działa od 2005 roku. Położone jest 10 kilometrów od Doncaster i 30 kilometrów od Sheffield w północno-centralnej Anglii. Alternatywą dla tego portu jest pobliskie lotnisko w Leeds/Bradford (oddalone o około 80 km). 

Źródło: Fly4free, Pasazer.com

loader