35 tys. darmowych biletów na podróże po Europie. Wraca kultowa akcja DiscoverEU

16.03.2023 09:14

Komisja Europejska po raz kolejny rusza z programem DiscoverEU, w ramach którego 35 tys. osób może otrzymać bezpłatny bilet kolejowy pozwalający na odkrywanie Europy. Wiosenna runda zgłoszeń dla wszystkich zainteresowanych ruszyła 15 marca. Kto może dołączyć do tego programu? 

Podróż pociągiem, Niemcy
fot. Shutterstock

DiscoverEU to niezwykła inicjatywa Parlamentu Europejskiego skierowana do 18-latków. Jej celem jest zachęcenie młodzieży do podróżowania po Starym Kontynencie i poznawania krajów Unii Europejskiej. Szczęśliwcy, którym uda się zdobyć darmowy bilet, będą mogli odkryć różnorodność Europy oraz jej bogactwo kulturowe i historię. 

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2018 r. Od tego czasu darmowe bilety kolejowe otrzymało ponad 200 tys. osób. 

DiscoverEU. Darmowe bilety na podróże pociągami po Europie

Runda zgłoszeń do nowego programu DiscoverEU rozpoczęła się w środę (15 marca) i zakończy się 29 marca o godz. 12.00. 

Aby zdobyć bilet, osoby urodzone między 1 lipca 2004 r. a 30 czerwca 2005 r., muszą wejść na stronę Europejski Portal Młodzieżowy. Tam należy wypełnić formularz, wpisać podstawowe dane osobowe i odpowiedzieć na pięć pytań konkursowych plus jedno dodatkowe pytanie rozstrzygające. Później trzeba czekać na losowanie i liczyć na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. 

Laureaci będą mogli podróżować po całej Europie przez okres do 30 dni. Wyjazd musi odbyć się w terminie od 15 czerwca 2023 r. do 30 września 2024 r. Co ważne, program obejmuje 18-latków legalnie zamieszkujących w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji.

Wszystkie przewidziane w losowaniu bilety kolejowe są podzielone na mniejsze, proporcjonalne do wielkości kraju pule. Dzięki temu niezależnie, z jakiego państwa UE są wysłane zgłoszenia, szanse powinny być równe. 

Zobacz także: Panoramiczny wagon pojawi się w Polsce. Ta atrakcja przyciągnie tłumy pasażerów

Uczestnicy dodatkowo będą mogli skorzystać z karty rabatowej, która zapewni im dostęp do ponad 40 tys. zniżek w zakresie transportu publicznego, kultury, zakwaterowania, wyżywienia, sportu.

W wyprawę pociągiem po Europie wcale nie trzeba wybierać się samotnie. Akcja umożliwia także wyjazd grupowy. Do swojej grupy można dodać maksymalnie cztery osoby pod warunkiem, że także spełniają wszystkie warunki udziału w konkursie.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w tej akcji muszą wysyłać zgłoszenie przez stronę youth.europa.eu. Warto się pospieszyć, bo będzie to możliwe tylko przez 2 tygidnie - do 29 marca. Kolejna runda rozpocznie się w październik tego roku.

Źródło: RadioZET.pl/PAP (Łukasz Osiński), DiscoverEU

loader