Obserwuj w Google News

Te skutki zmian klimatu są widoczne z kosmosu. "Skala okazała się ogromna"

2 min. czytania
08.06.2022 14:35
Zareaguj Reakcja

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science" dowodzi, że skutki zmian klimatycznych w Alpach są już widoczne z kosmosu. Naukowy wyciągnęli takie wnioski na podstawie analizy zdjęć satelitarnych z lat 1984-2021. Skala zmian okazała się ogromna. 

Alpy widziane z kosmosu
fot. Bridgeman Images/East News

Zmiany i klimatyczne dotykają już cały świat. Naukowcy coraz częściej alarmują, że postępujący proces globalnego ocieplenie może przynieść nieodwracalne, szkodliwe skutki dla naszej planety. W ostatnim czasie informowaliśmy, że zgodnie z najnowszym raportem w Pirenejach w ciągu ostatnich 60 lat zniknęła ponad połowa lodowców

Zmiany widoczne są bardzo mocno również w innych miejscach. Naukowcy opublikowali nowe badania, które pokazują, że w Alpach skutki globalnego ocieplenia widoczne są już nawet z kosmosu.

Redakcja poleca

Alpy. Skutki zmian klimatycznych widoczne są z kosmosu

Ocieplenie klimatu jest coraz wyraźniej widoczne w regionie alpejskim. Okazuje się, że – podobnie jak Artyka – Alpy wskutek zmian klimatycznych stają się coraz bardziej zielone. Wegetacja powyżej linii drzew powiększyła się na ok. 80 proc. obszaru Alp. Zmniejsza się również czapa lodowa – opisują naukowcy szwajcarscy z ośrodków w Bazylei i Lozannie na podstawie danych satelitarnych.

Nie wykonano dotąd tak obszernego badania wpływu zmian klimatu na biomasę alpejskich roślin. Zdaniem autorów przyrost roślinnej biomasy spowodowany jest zmianami w opadach deszczu i dłuższym czasem wegetacji. Oba te czynniki wynikają ze wzrostu temperatur.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedyś nad tym jeziorem stały hotele. Teraz rozległy zbiornik niemal całkowicie wysechł

Do analizy wykorzystano dane satelitarne z lat 1984-2021. W trakcie tego okresu biomasa powyżej linii drzew zwiększyła się na ponad 77 proc. obserwowanego obszaru.

"Skala zmian okazała się w Alpach ogromna" – powiedziała Sabine Rumpf, główna autorka badania.

Alpy stają się coraz bardziej zielone, ponieważ rośliny kolonizują nowe obszary, a roślinność ogólnie staje się gęstsza i wyższa. Jak tłumaczą naukowcy, rośliny alpejskie są przystosowane do trudnych warunków. Nie są jednak zbytnio odporne na konkurencję. Kiedy więc warunki nie będą tak surowe, alpejskie rośliny stracą swoją przewagę i ustąpią gatunkom inwazyjnym.

Badanie wykazało jednocześnie, że aż tak dużej zmianie nie uległ zasięg pokrywy śnieżniej powyżej linii drzew. W badanych regionach od 1984 r. pokrywa śnieżna zmniejszyła się na niemal 10 proc. obszaru. To jednak również postępujący proces, który naukowcy uznają za niepokojący.

Źródło: PAP, unibas.ch/en