Obserwuj w Google News

Australia znosi opłatę wizową dla "backpackerów". W ten sposób chce ich zachęcić do przyjazdu i pracy

2 min. czytania
20.01.2022 13:33
Zareaguj Reakcja

W środę premier Australii Scott Morrison zapowiedział zniesienie opłaty wizowej dla chcących odwiedzić kraj studentów i tzw. backpackerów. Jednocześnie zachęcił ich do podejmowania pracy m.in. w branżach turystyczno-hotelarskiej oraz rolniczej.

Turysta w Australii.
fot. SHUTTERSTOCK

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w Australii zaczęło brakować pracowników. W trudnej sytuacji znalazły się przede wszystkim branże rolnicza oraz turystyczno-hotelarska, ale problem mają także inne sektory w kraju.

Zobacz także:  Kraje w Europie skracają ważność paszportu covidowego. Miejscami będzie uznawany tylko przez 5 miesięcy

Coraz większa liczba firm ma kłopot z utrzymaniem bieżącej działalności, ponieważ wielu ich pracowników jest na izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem lub jest objęta kwarantanną po kontakcie z osobą zainfekowaną. Dlatego też - jak oceniła agencja Reutera - rząd Australii stara się wesprzeć krajową gospodarkę. Właśnie tamtejsze władze ogłosiły zniesienie opłaty wizowej.

Australia znosi opłatę wizową. Dla kogo i kiedy nowe udogodnienia?

O zniesieniu opłaty wizowej poinformował w środę (19 stycznia) premier Australii Scott Morrison.

Przyjedźcie i zwiedzajcie nasz kraj, rozglądajcie się za pracą i pomóżcie naszemu rolnictwu, branży turystyczno-hotelarskiej i wszystkim (innym) sektorom, które potrzebują waszej pomocy - powiedział podczas konferencji szef rządu.

Udogodnienia będą obejmować studentów i tzw. backapackerów, czyli osoby udające się w dłuższą, niskobudżetową podróż z niewielkim bagażem. Żeby ominąć opłatę wizową, muszą oni jednak odwiedzić Australię w ciągu 12 tygodni od dnia ogłoszenia decyzji.

Przypomnijmy, że opłata wizowa wynosi 630 dolarów australijskich, czyli około 1818 zł.

Redakcja poleca

W środę w Australii odnotowano 80 tys. nowych zakażeń koronawirusem. We wtorek z powodu COVID-19 zmarło 77 osób - najwięcej od początku pandemii.

Na początku tygodnia amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odradziły podróże do 22 państw - w tym Australii - w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Najpiękniejsze miejca na świecie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP