Obserwuj w Google News

Australia znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe. Duże zmiany dla turystów

2 min. czytania
07.07.2022 09:15
Zareaguj Reakcja

Władze Australii poinformowały, że zmieniają zasady wjazdu. Od 6 lipca wszyscy turyści, niezależnie od statusu zaszczepienia, mogą bez przeszkód podróżować do tego kraju.

Australia znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe. Duże zmiany dla turystów
fot. SHUTTERSTOCK

Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa władze Australii wprowadziły jedne z najbardziej surowych obostrzeń na świecie. Jeszcze w marcu 2020 r. całkowicie zamknęły granice kraju dla zagranicznych podróżnych. Obostrzenia zaczęto luzować dopiero półtora roku później - w listopadzie 2021 r. rząd zezwolił na wjazd m.in. migrantom z odpowiednimi kwalifikacjami oraz zagranicznym studentom. Z kolei w lutym br. Australia zaczęła wpuszczać turystów. W dalszych miesiącach władze kraju zaczęły znosić kolejne obostrzenia.

Przełomowym dniem okazał się 18 kwietnia. Wówczas przestał obowiązywać wymóg posiadania negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19 wobec zaszczepionych osób przyjeżdżających do Australii z zagranicy. Teraz tamtejsze władze poszły o krok dalej i zniosły pozostałe restrykcje.

Redakcja poleca

Koronawirus. Australia znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać w środę 6 lipca. Zgodnie z nimi zlikwidowany został obowiązek przedstawiania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciw koronawirusowi przy przekraczaniu granicy. Podróżni przylatujący do Australii nie muszą już wypełniać Cyfrowej Deklaracji Pasażera (Digital Passenger Declaration, DPD). Oznacza to, że wszyscy turyści, niezależnie od statusu zaszczepienia, mogą bez przeszkód odwiedzać ten kraj.

Nadal w mocy pozostaje nakaz noszenia maseczki ochronnej na pokładach lotów międzynarodowych przylatujących do Australii. Na podróżnych spoczywa też obowiązek spełnienia ewentualnych wymogów, w tym związanych z testowaniem, wprowadzonych przez poszczególne linie lotnicze.

Zobacz także:  Niebezpieczny incydent przed lądowaniem. Pilot samolotu musiał ominąć... ogromny balon 

Jeżeli chodzi o restrykcje w Australii, to różnią się one w poszczególnych stanach. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie aktualnie restrykcje obowiązują na danym obszarze. Jak podaje portal crisis24.garda.com, większość rządów stanowych nadal wymaga stosowania masek na twarz w transporcie publicznym i miejscach wysokiego ryzyka, takich jak placówki medyczne.

Przypomnijmy, że obywatele Polski podróżujący do Australii w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą należy wnioskować online. Wiza jest bezpłatna.

Zobacz także:  Linia poprosiła pasażerów, aby polecieli kolejnym lotem. W zamian zaoferowała im 47 tys. zł

RadioZET.pl/gov.pl/crisis24.garda.com