,

Będzie opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Nowe przepisy od przyszłego roku

30.06.2022 11:31

W 2023 roku w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać system ETIAS. Oznacza to, że turyści spoza Wspólnoty będą musieli ubiegać się o pozwolenie na wjazd na jej terytorium. Każdy wniosek to koszt w wysokości 7 euro.

Będzie opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Nowe przepisy od przyszłego roku
fot. SHUTTERSTOCK

ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) to nowy europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż. Choć początkowo mówiło się, że zacznie on obowiązywać w UE pod koniec br., to termin ten został przesunięty. Jak podaje "CNN", program wejdzie w życie w maju przyszłego roku. Co to oznacza dla turystów?

Zobacz także: Kanada przedłuża restrykcje dla podróżujących. Duże ograniczenia dla niezaszczepionych

Będzie opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Nowe przepisy od 2023 roku

ETIAS będzie miał zastosowanie do obywateli państw trzecich zwolnionych z obowiązku wizowego. Obejmie turystów podróżujących na terytorium Unii Europejskiej z 60 krajów (m.in. z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych), którzy spędzą tu nie więcej niż 90 dni. Natomiast dla osób, które wcześniej potrzebowały wizy na wjazd, nic się nie zmieni. ETIAS nie będzie miał także zastosowania dla podróżnych i mieszkańców krajów UE.

ETIAS pomoże poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne, zapobiegać nielegalnej imigracji, chronić zdrowie publiczne i zmniejszyć opóźnienia na granicach, bo pozwoli identyfikować osoby, które mogą stanowić zagrożenie w jednym z tych obszarów, jeszcze przed ich przybyciem na granice zewnętrzne - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie consilium.europa.eu.

Proces składania wniosków o wydanie ETIAS będzie odbywał się za pośrednictwem "częściowo zautomatyzowanego systemu informatycznego". Około 95 proc. wnioskodawców otrzyma odpowiedź "w ciągu kilku minut". Jednak w wyjątkowych przypadkach czas oczekiwania na zatwierdzenie wjazdu może zostać wydłużony i wynosić nawet do 30 dni. Każda osoba, której wniosek zostanie odrzucony, będzie miała prawo do odwołania.

"Informacje zawarte w każdym wniosku będą automatycznie porównywane z bazami danych UE i odpowiednimi bazami danych Interpolu, tak by stwierdzić, czy istnieją podstawy do odmowy wydania zezwolenia na podróż. W przypadku braku oznaczenia w systemie (trafienia) lub braku elementów wymagających dalszej analizy zezwolenie będzie wydawane szybko i automatycznie" - brzmi komunikat UE.

Dokument ETIAS zachowa ważność przez trzy lata i będzie upoważniał do nieograniczonej liczby podróży na terytorium UE. Osoby między 18. a 70. rokiem życia za każdy wniosek będą musiały wnieść opłatę w wysokości 7 euro. Nie wiadomo jeszcze, czy pozostali podróżni otrzymają jakieś zniżki, czy może będą mogli ubiegać się o ETIAS za darmo.

Zobacz także: Jest ostateczna decyzja ws. paszportów covidowych. Zmiany wejdą w życie od lipca

Jak zauważa portal rp.pl, system ETIAS jest wzorowany na amerykańskim programie ESTA. Będzie stosowany w podróżach do krajów UE, a także do państw z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie są częścią Unii (tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria).

loader

RadioZET.pl/tvn24.pl/edition.cnn.com/consilium.europa.eu/rp.pl