Belgia zmieniła zasady wjazdu. Europejski kraj zniósł wszystkie restrykcje koronawirusowe

30.05.2022 14:47

Władze Belgii zdecydowały o zniesieniu wszystkich obostrzeń nałożonych na podróżnych w związku z pandemią koronawirusa. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać w poniedziałek 23 maja.

Belgia zmieniła zasady wjazdu. Europejski kraj zniósł wszystkie restrykcje koronawirusowe
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnim czasie coraz więcej krajów na świecie znosi większość, a nawet wszystkie restrykcje wjazdowe wprowadzone po wybuchu pandemii koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się m.in. Czechy, Cypr, Wietnam, Jamajka czy Argentyna. Pod koniec maja do grona tych państw dołączyło kolejne - tym razem położona w zachodniej Europie Belgia. 

Zobacz także: Po dwóch latach zamknięcia otwierają się na turystów. Japonia zmienia zasady wjazdu od 10 czerwca

Belgia zmieniła zasady wjazdu. Europejski kraj zniósł wszystkie restrykcje koronawirusowe

Nowe przepisy weszły w życie w poniedziałek 23 maja. Zgodnie z nimi cudzoziemcy mogą swobodnie przekraczać belgijską granicę. Przy wjeździe do tego europejskiego kraju nie muszą już przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu, przejściu infekcji ani negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Warto w tym miejscu dodać, że nieco wcześniej, bo 11 marca, zlikwidowany został obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego (PLF) dla wszystkich osób, które podróżują do Belgii z państw Unii Europejskiej.

Na tym jednak nie koniec zmian. Tamtejsze władze poinformowały, że od 23 maja osoby spoza krajów Unii Europejskiej mogą przyjechać do Belgii w celach turystycznych. Przypomnijmy, że do tej pory tacy podróżni musieli mieć zasadniczy powód, żeby wjechać na terytorium tego państwa.

Ponadto zlikwidowany został nakaz noszenia masek w transporcie publicznym. Nadal jednak trzeba zasłaniać nos i usta w szpitalach, gabinetach lekarskich i aptekach. W innych placówkach opieki zdrowotnej, takich jak domy opieki lub gabinety dentystyczne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne lub logopedyczne, maseczki nie są już wymagane od pacjentów, ale nadal są zalecane.

Decyzja o zniesieniu obostrzeń podyktowana została dobrą sytuacją epidemiczną w kraju. Władze Belgii odnotowują coraz mniej nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Spada także liczba hospitalizowanych osób. 

Zobacz także: Węgry chcą wprowadzić podatek lotniczy. Co to oznacza dla pasażerów z Polski?

Belgia wprowadziła 21-dniową kwarantannę dla osób zarażonych małpią ospą

Warte też wspomnieć, że ostatnio Belgia - jako pierwszy kraj na świecie - wprowadziła obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla osób zarażonych małpią ospą. 

Z informacji dziennika "De Standaard" wynika, że w Belgii do 23 maja wykryto cztery przypadki infekcji wirusem. Wirus pojawił się też w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Włoszech, Szwecji, Izraelu, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Wirus małpiej ospy występuje głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej. Należy do tej samej rodziny co ospa. Objawy są również podobne: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i wysypka. Na skórze tworzą się pęcherze wypełnione przezroczystym płynem lub ropą. W pewnym momencie te pęcherze pękają i tworzą się skorupy.

Zobacz także: Piloci samolotu pasażerskiego musieli zmienić kurs. Wszystko po to, by ominąć... rakietę balistyczną

loader

RadioZET.pl/schengenvisainfo.com/PAP(Andrzej Pawluszek)