Obserwuj w Google News

Bez wizy do USA. Co to oznacza w praktyce? [WYJAŚNIAMY]

Nina Czochara
3 min. czytania
06.10.2019 17:22
Zareaguj Reakcja

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał dokument obejmujący Polskę programem bezwizowym. Co ta decyzja oznacza dla Polaków w praktyce? Kiedy zostaną zniesione wizy do USA i jak będą wyglądać procedury niezbędne do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych? Wyjaśniamy.

Flaga USA
fot. Shutterstock

Przystąpienie Polski do ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) oznacza, że obywatele polscy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Ta zmiana nie gwarantuje jednak niczym nieskrępowanych możliwości wyjazdowych. Jakie będą ograniczenia, co zmieni się w podróżowaniu do USA po zniesieniu wiz dla Polaków i od kiedy te zmiany wejdą w życie? Odpowiadamy.

Zniesione wizy do USA. Co to oznacza dla Polaków?

Polacy nie będą już potrzebowali wizy na podróże do USA w celach turystycznych lub biznesowych, na okres do 90 dni. Chodzi tu o 50 stanów USA, a także Portoryko i Wyspy Dziewicze. Dzięki tej zmianie nie będzie konieczne umawianie się na spotkanie z konsulem i ubiegania się o promesę wjazdową. 

Wiza będzie jednak nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów, w tym pobytów dłuższych niż 90 dni. Program ruchu bezwizowego nie pozwala też na podjęcie pracy na terenie USA.

Bez wizy do USA. Niezbędne procedury i dokumenty

Aby polecieć do USA bez wizy, niezbędne będą:

  1. Rejestracja w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA). Dzięki temu systemowi będzie można bardziej efektywnie i skutecznie przeprowadzić wstępną kontrolę podróżnych – pytania mają być podobne do tych, które są zawarte w formularzu wizowym.
  2. Biometryczny paszport. Do podróży na teren Stanów Zjednoczonych będzie również potrzebny paszport z chipem do odczytu komputerowego, ważny przynajmniej 90 dni. Zasada ta dotyczy również osób posiadających ważną autoryzację w ESTA. Jeśli paszport nie jest ważny przez 90 dni, zostaniemy wpuszczeni do USA tylko do dnia jego wygaśnięcia.
  3. Bilet powrotny. Koniecznie będzie posiadanie biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż z zaznaczoną datą wyjazdu z USA. W przypadku posiadania elektronicznego biletu wymagana jest kopia planu podróży, którą należy przedłożyć urzędnikowi imigracyjnemu.

Co, jeśli posiadamy już ważną wizę? Każda osoba, która ma ważną wizę, będzie nadal mogła z niej korzystać – również wtedy, kiedy ruch bezwizowy będzie możliwy. Podróżni posiadający ważną wizę nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA.

Nowy Jork
fot. Shutterstock

Ile będzie kosztować podróż do USA bez wizy?

Za sprawą przyłączenia naszego kraju do ruchu bezwizowego Polacy odczują sporą różnicę finansową w podróżach do USA. Opłata za wszczęcie procedur wizowych wynosiła dotychczas 160 dol. (ok. 640 zł). Obecnie rejestracja ESTA kosztuje 14 dolarów (ok. 56 złotych) i jest ważna przez 2 lata.

Więcej informacji na temat Programu Ruchu Bezwizowego można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA, w zakładce  ETSA.

Wizy do USA: kiedy zniosą obowiązek wizowy?

Podróżowanie bez wizy do USA będzie możliwe, gdy zostaną zakończone procedury administracyjne rządu Stanów Zjednoczonych. Do sprawy odniósł się sam prezydent, Andrzej Duda. Nie jestem stanie określić, ile rzeczywiście to będzie trwało, ale po cichu liczę, że być może udałoby się przed końcem roku jeszcze to zrealizować – skomentował. Ta procedura może trwać od pięciu tygodniu do nawet kilku miesięcy.

Z kolei ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, powiedziała, że jest przekonana, że 2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz”.

Jakie kraje obecnie mogą wjeżdżać na teren USA bez wizy? Do Programu Ruchu Bezwizowego należy obecnie 38 krajów. Są to m.in. Czechy, Francja, Grecja, Włochy, Islandia, Niemcy, Łotwa, Norwegia, Wielka Brytania czy Słowacja.

Czy każdy wjedzie do USA bez wizy?

Zniesienie wiz do USA nie oznacza, że wszyscy Polacy będą mogli bez żadnego problemu wjechać na teren Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje oficer służby imigracyjnej na lotnisku lub w porcie w czasie kontroli paszportów. Może on odesłać do Polski każdą osobę, która wzbudzi jego podejrzenia co do prawdziwego celu przyjazdu do USA.

Program Ruchu Bezwizowego nie obejmie na pewno tych osób, które podróżowały do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu po 1 marca 2011 roku. Takie osoby będą musiały starać się o wizę na takich warunkach jak dotychczas. Co więcej, do USA nie będą mogły przylecieć osoby, które kiedykolwiek były aresztowane. Program ruchu bezwizowego nie upoważnia do podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. 

ZOBACZ TAKŻE:

•   Rosja potwierdza darmowe e-wizy dla Polaków. Bez opłat do Sankt Petersburga

•   Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

Źródło: money.pl, radiozet.pl, ETSA, onet.pl

___

RadioZET.pl/NC