Obserwuj w Google News

Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 9 najciekawszych atrakcji i miejsc

4 min. czytania
17.05.2021 14:25
Zareaguj Reakcja

Do Bieszczad chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To miejsce od lat fascynuje swoją niezwykłą przyrodą, ciekawą historią i dobrze przygotowanymi szlakami górskimi. To idealny kierunek dla tych, którzy chcą uciec od ciągłego pośpiechu i zatłoczonego miasta. Przedstawiamy listę 8 największych atrakcji w Bieszczadach. 

Bieszczady - Połonina Wetlińska
fot. Shutterstock

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Czemu nie! Oto 8 miejsc i atrakcji, które obowiązkowo trzeba tam zobaczyć.

Połoniny Caryńska i Wetlińska w Bieszczadach

To ulubione punkty wśród wielbicieli wędrówek. W turystyce Bieszczad od zawsze najważniejsze szlaki wiodły właśnie przez połoniny. Połonina Caryńska (nazywana też Berehowską) znajduje się między dolinami Prowczy i Wołosatego. Rozciąga się na długości 4 kilometry i ma 4 wierzchołki, wśród których najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 metrów). Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widoczną grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem.

Połonina Caryńska
fot. SShutterstock/Bieszczady - Połonina Caryńska

Połonina Wetlińska jest dwukrotnie dłuższa i znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Najwyższy punkt tego masywu górskiego – Roh – wznosi się na wysokość 1255 m n.p.m.

Redakcja poleca

Solina: wypoczynek nad jeziorem

Jezioro Solińskie, chociaż znajduje się mniej więcej godzinę drogi od popularnych szlaków, nazywane jest czasem „bieszczadzkim morzem”. W 1960 roku powstała tu gigantyczna zapora, która chroni okolicę przed powodzią. W jej wnętrzu znajduje się również hydroelektrownia, którą warto odwiedzić.

Solina
fot. Shutterstock

To znane w rejonie Bieszczad  polskie jezioro jest atrakcją dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Można wybrać się na przejażdżkę statkiem, wypożyczyć kajak, rower wodny lub żaglówkę. W sezonie nad brzegiem zalewu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie leżaka czy koca. Nad utworzonym w początku lat 60. XX wieku zbiornikiem znajduje się kilka znanych miejscowości wypoczynkowych, m.in. Solina, Myczkowce czy Polańczyk.

Tarnica: najwyższy szczyt Bieszczad

To najwyższy szczyt Bieszczad wznoszący się na wysokość 1346 m n.p.m. Na wzniesienie prowadzą dwa szlaki: czerwony oraz niebieski. Wędrówkę pierwszym z nich można rozpocząć w Ustrzykach Górnych (wejście potrwa ok. 3 godzin), a drugi, krótszy w Wołosatem (ok. 2 godziny drogi). 

Tarnica
fot. Pixabay

Niesamowite widoki, które roztaczają się z samej góry, warte są każdego wysiłku. Charakterystycznym elementem Tarnicy jest postawiony na jej szczycie krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1954 roku. 

Redakcja poleca

Wodospad Szepit w Bieszczadach

Szepit jest jednym z nielicznych wodospadów w pasmie Bieszczadów. Znajduje się na potoku Hylatym, w pobliżu niewielkiej wsi Zatwarnica. Wodospad ten mierzy około 8 metrów, chociaż na tę wysokość składa się też kilka mniejszych kaskad.

Shutterstock|
fot.

Na miejsce najłatwiej dotrzeć od przystanku autobusowego w centrum Zatwarnicy - biegnie stamtąd ścieżka historyczno-przyrodnicza “Hylaty". Piesza wędrówka w stronę wodospadu Szepit zajmuje około 20 miut. 

Ustrzyki Dolne: popularne miasto w Bieszczadach

To turystyczno-wypoczynkowe miasto jest jednym z ulubionych punktów na nocleg wśród turystów odwiedzających Bieszczady. Ustrzyki Dolne to bardzo dobra baza wypadowa zarówno nad Jezioro Solińskie, jak i w bieszczadzkie góry. W sezonie letnim miejsce to przyciąga siecią malowniczych szlaków pieszych (o różnym stopniu trudności), jak również licznymi trasami rowerowymi. W Ustrzykach znajduje się również Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie można poznać m.in. kulturę górali, faunę i florę rejonu Bieszczad oraz budowę geologiczną gór.

Ustrzyki Dolne - Bieszczady
fot. Shutterstock

Zimą Ustrzyki Dolne to bieszczadzka stolica narciarska. Do wyboru są dwie stacje narciarskie: Gromadzyń oraz Laworta z kilkoma trasami zjazdowymi.

Redakcja poleca

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

W 2015 roku część regionalnej linii kolejowej w Bieszczadach znalazła nowe przeznaczenie i stała się pierwszą w Polsce trasą drezyn rowerowych. Udostępniona trasa wycieczkowa ma około 47 kilometrów. Wypożyczalnia drezyn i główna stacja mieści się w miejscowości Uherce Mineralne, skąd wyrusza większość wycieczek (rzadziej w Ustrzykach Dolnych). 

Rowerową drezyną można przejechać między innymi obok rezerwatu „Bobry w Uhercach”, wzdłuż Sanu, przez jeden z dwóch tuneli kolejowych w regionie. Z kolejowej trasy rozciąga się świetny widok między innymi na ruiny zamku rodziny Kmitów.

Chatka Puchatka w Bieszczadach

To najsłynniejsze i najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. Budynek, wzniesiony po II wojnie światowej, był wielokrotnie nadbudowywany i przebudowywany. Chatka Puchatka nie posiada jednak elektryczności, bieżącej wody ani kanalizacji. Z powodu przebudowy "kultowego" schroniska obiekt jest od dłuższego czasu zamknięty. 

Bieszczady - Chatka Puchatka
fot. Wikimedia Commons

Wielu turystów zatrzymuje się tutaj po to, aby zjeść własny posiłek czy po prostu odpocząć. Chatka Puchatka to obowiązkowy punkt na mapie wędrówki każdego, kto chce poczuć klimat tego regionu.

Siekierezada: słynny lokal w Bieszczadach

To bez wątpienia najpopularniejszy lokal w Bieszczadach. Wnętrza knajpy ozdobione są siekierami, dziełami bieszczadzkich artystów oraz postaciami przedstawiającymi diabły. Na miejscu można spróbować lokalnej kuchni, zagrzać się przy grzanym piwie lub domowym winie.

Cisna_Siekierezada
fot. Wikimedia Commons

W Siekierezadzie często odbywają się również wieczory poezji śpiewanej. W szczycie sezonu miejsce to bywa mocno oblegane przez turystów. Nazwa knajpy nawiązuje do tytułu powieści Edwarda Stachury z 1971 roku.

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

W większych miastach, przez zbyt dużą ilość sztucznego świata, niezwykle trudno jest zobaczyć rozgwieżdżone niebo. Aby przypomnieć sobie, jak piękne może być niebo pełne gwiazd, warto wybrać się właśnie w Bieszczady. To jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, wolne od sztucznego „światła cywilizacji”. W 2013 roku, w celu ochrony tego niezwykłego elementu bieszczadzkiej przyrody i propagowania nocnego środowiska naturalnego, stworzono Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Miejsce to obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym.

Redakcja poleca